česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Lusaka
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Smolek navštívil Zambii a Zimbabwe

Náměstek Sekce právní a konzulární Martin Smolek navštívil ve dnech 17. až 21. února 2020 Zambii a Zimbabwe. Cílem cesty byla slavnostní inaugurace nově zřízeného Honorárního konzulátu ČR v Harare, jednání s protějšky na ministerstvech zahraničních věcí obou zemí a zahájení spolupráce s vízovým centrem VFS Global v Lusace.

Honorární konzulát ČR v Harare náměstek Smolek slavnostně inauguroval v úterý 18. února. Konzulát povede Ivana Summerfield, česká občanka, která v Zimbabwe žije a společně se svým manželem Richardem podniká již téměř třicet let. „Ačkoli Zimbabwe sužuje dlouhodobá měnová a hospodářská krize, věřím, že nově ustanovený honorární konzulát ČR v Harare napomůže českým firmám se v zemi orientovat a nalézt spolehlivé obchodní partnery,“ popsal úlohu honorárního konzulátu náměstek Smolek. Podle něj k perspektivním oblastem pro bilaterální obchod patří energetika, těžební stroje, potravinářství či pivovarnictví.

V Harare se náměstek Smolek sešel se svým protějškem na Ministerstvu zahraničních věcí a zahraničního obchodu Davidem Musabayanou. Oba představitelé se shodli na potřebě prohloubit vzájemné vztahy a podpořit obchod mezi oběma státy. „Zemi sužuje hyperinflace dosahující až 500%, nedostatek směnitelné měny, časté výpadky elektřiny a nedostatek pohonných hmot. Věřím ale, že mezinárodní společenství v čele s EU je připraveno s vládou v Harare spolupracovat a tuto krizi překonat. Evropská unie jako gesto dobré vůle postupně uvolňuje restriktivní opatření, účastní se dialogu s tamní vládou a zemi poskytuje humanitární pomoc v reakci na loňské katastrofální sucho,“ zhodnotil společné vztahy s ČR a EU náměstek Smolek.

Podobnou schůzku pak náměstek Smolek absolvoval také v Zambii, kde jednal s ministrem zahraničních věcí Josephem Malanjim. Ministr České republice poděkoval za dlouhodobou českou podporu: Zambie patří mezi prioritní země české rozvojové spolupráce, implementují se zde humanitární projekty, rozvíjí se spolupráce českých a zambijských univerzit, nové projekty vznikají v oblasti boje proti kybernetickému zločinu. „Dobré vztahy ilustruje také množství vzájemných návštěv. V roce 2020 Zambii navštíví delegace Senátu ČR, Česko naopak plánují navštívit ministři zemědělství či zahraničních věcí Zambie,“ doplnil náměstek Smolek.

Závěrem své cesty pak český náměstek navštívil vízové centrum firmy VFS Global, která bude od dubna 2020 zajišťovat příjem žádostí o schengenská víza pro cestovatele do České republiky. Vízové centrum se nachází v moderních prostorech v centru Lusaky, poskytuje své služby denně a jeho tým tvoří zkušení pracovníci. „Celkově tak vzroste komfort služeb pro zájemce o vízum k návštěvě České republiky,“ uzavřel náměstek Smolek.