česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jakpet7 Wikipedia Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nejzajímavější události roku 2018 v ČR

Rok 2018 byl symbolickým rokem, který se nesl v duchu velkých výročí. Nejdůležitějším z nich bylo 100 let od vzniku Československa 28. října 1918. Ovšem ne všechna historická výročí byla radostná jako například připomenutí roku 1948, kdy došlo k takzvanému komunistickému puči, který nastolil několik dekád nedemokratického režimu. O 20 let později, tedy v roce 1968, došlo ve dnech 21. a 22. srpna k proniknutí vojsk Varšavské smlouvy na území ČSSR v rámci „bratrské pomoci“. Tato událost zásadně ovlivnila budoucí vývoj naší země. Rok 2018 představoval nejen významné ohlédnutí za minulostí, ale došlo i k řadě nových úspěchů a změn, které je důležité zmínit.

V rámci vnitropolitické situace byly v roce 2018 nejdůležitějšími milníky dva okamžiky. Prvním byla přímá volba prezidenta, ve které zvítězil Miloš Zeman a vstoupil tak do druhého funkčního období. Další významnou událostí bylo jmenování druhé vlády premiéra Andreje Babiše prezidentem Milošem Zemanem, ke které došlo 27. června 2018.

Co se týká ekonomických úspěchů ČR, podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové, dosáhla ČR největšího úspěchu v objemu vývozu na zahraniční trhy právě v roce 2018. Jedná se konkrétně o částku 4,4 bilionu korun . Nevyváželo se pouze zboží, ale i know-how a technologie českých firem. V první polovině roku 2018 se konala ojedinělá podnikatelská mise do Somalilandu a Etiopie, jejímž cílem bylo posílení ekonomických a obchodní vazeb mezi soukromým i státním sektorem ČR a těmito východoafrickými zeměmi. Firma Iveco s montovnou ve Vysokém Mýtě podepsala smlouvu na výrobu 400 autobusů v celkové hodnotě zakázky 2,4 miliardy pro firmu SOTRA z Pobřeží Slonoviny. V rámci širší spolupráce ČR s Afrikou se například 26. 6. 2018 uskutečnilo podnikatelské fórum v Praze, kde se setkali zástupci z Ghany a ČR u příležitosti návštěvy ghanského ministra cest a dálnic Kwasi Amoako-Atty. Konkrétní příklad spolupráce českých a ghanských firem přiblížil ve své prezentaci ředitel a předseda představenstva společnosti Knights a.s. Do finální fáze se blíží i zakázka české firmy Transcon Electronic Systems, která má zrekonstruovat pět regionálních letišť v Senegalu.

Významné události se nevyhnuly ani kulturní oblasti. Pravděpodobně největší z nich bylo dlouho očekávané znovu otevření Národního muzea, které se nově pyšní vyhlídkou z prosklené střešní kupole přístupné veřejnosti a zrekonstruovanými vnitřními i vnějšími prostory. Národní muzeum se otevřelo přesně 100 let od dne vzniku Československa 28. října za přítomnosti všech významných osobností české politické, kulturní i veřejné sféry. Úspěchy slavila Česká republika v roce 2018 i ve sportovní oblasti, když se české snowboardistce Ester Ledecké podařilo na olympijských hrách vyhrát zlatou medaili nejen v její hlavní disciplíně, snowboradingu, ale i v lyžařském obřím slalomu. Tento neobvyklý úspěch se stal světovou senzací a jméno Ledecké se dlouhou dobu objevovalo na stránkách světového tisku.