česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Rappler
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Opatření v souvislosti s šířením koronaviru ve světě

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje cestovatele, že v souvislosti se šířením koronaviru  (2019-nCoV) dochází k dalším preventivním opatřením, zejm. rušení velkého množství letů z/do Číny, včetně letů tranzitních přes některá čínská letiště či částečnému zavírání hranic s ČLR. MZV ČR doporučuje před cestou ověřit u letecké společnosti, zda nedojde ke zrušení návazných letů, popř. doporučujeme let změnit a využít jiných tranzitních letišť v Asii.

V Zambii nejsou  hlášeny žádné případy onemocnění koronavirem, i když přenos nCoV zůstává velmi reálnou možností. V Zambii pobývá odhadem 120 000 občanů ČLR, Světová zdravotnická organizace zemi zařadila mezi třináct afrických států, kde akutně hrozí výskyt nových případů onemocnění.

Zambie i z tohoto důvodu zvyšuje svá bezpečnostní opatření: Na mezinárodních letištích v Lusace, Livingstonu a Ndole vznikly nové zdravotní checkpointy pro kontrolu tělesné teploty a dotazníkové šetření předchozích pobytů cestujících. Jedno křídlo nemocnice Levy Mwanawasy v Lusace bylo určeno jako izolační centrum pro pacienty s podezřením na nákazu koronavirem. V regionech budou ke stejnému účelu využívána zařízení původně určená pro izolaci lidí nakažených virem ebola. Ministerstvo zdravotnictví Zambie vyzvalo všechny občany a rezidenty, pokud vykazují rizikové faktory (tj. nedávné cestování do Číny nebo úzký kontakt s někým, kdo nese příznaky onemocnění), aby se sami izolovali ve svých domovech. Pokud se objeví příznaky (např. horečka vyšší 38 ° C, kašel, potíže s dýcháním, bolesti svalů, únava, průjem), měli by vyhledat lékařskou péči, ale musí zdravotnické zařízení informovat předem, aby toto mohlo přijmout opatření k hospitalizaci pacienta (poskytnutí masky při příjezdu, identifikace izolační místnosti).

Před cestami doporučujeme konzultovat aktuální přehled opatření v boji proti šíření koronaviru na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.