česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Připomínka 150 let od první africké expedice Dr. Emila Holuba

Dne 15. září 2022 se na příznačném místě v Muzeu v Livingstone, uskutečnila přednáška o životě a díle cestovatele Dr. Emila Holuba, a to u příležitosti výročí 150 let od jeho první africké expedice a 120 let od jeho úmrtí. 

Dr. Holub se v Zambii proslavil zejména historicky prvním detailním zpracováním mapy Viktoriiných vodopádů, ale také prvním popisem kultury etnik Lozi, Tonga a Ila. Velvyslanec Pavel Procházka během této události předal darem čtyři tematické informační tabule, které se po dohodě s vedením livingstonského muzea staly součástí stálé expozice.

Přednášky, kterou si přišlo vyslechnout přes padesát návštěvníků, se zhostila afrikanistka a bývalá diplomatka Marie Imbrová. Ta mimo jiné připomněla, že velký český cestovatel podniknul v letech 1872-1879 a 1883-1887 výpravy do jižní Afriky, během nichž pořídil rozsáhlou přírodovědnou a etnografickou sbírku. Přednášel, vystavoval, psal cestopisné knihy a články. Těšil se obdobné slávě jako skotský misionář a cestovatel David Livingstone. Dopisoval si dokonce s Charlesem Darwinem. Dr. Holub přivezl z Afriky desítky tisíc exponátů. O přesném počtu však můžeme pouze spekulovat. Přednášející nezapomněla připomenout také osobu Růženy (Rosy) Holubové, která doprovázela svého manžela při druhé africké výpravě.

Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své - tak zní jeden z Holubových citátů. Jeho tužby se bezpochyby staly skutečností. Navíc se mu podařilo zanechat v Africe nesmazatelnou českou stopu.

 

Pavel Procházka

Pavel Procházka

Marie Imbrová

Marie Imbrová

 

Livingstone Museum

Livingstone Museum

Michal Novák, Velvyslanectví ČR v Lusace