česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Zambii
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Připomínka 60. výročí smrti Generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda

Dne 18. září 2021 se konala ceremonie u příležitosti 60. výročí smrti Generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda, jehož letadlo se v roce 1961 za dosud nevyjasněných okolností zřítilo při cestě z Kinshasy do zambijské Ndoly. Společně s Generálním tajemníkem zahynul také československý diplomat Vladimír Fábry.

Memoriálu se účastnila také švédská náměstkyně ministra zahraničních věcí pro mezinárodní rozvojovou spolupráci Janine Alm Ericson, Zvláštní představitelka GT OSN v Demokratické republice Kongo Bintou Keita, zambijský ministr pro provincii Copperbelt  Elisha Matambo a zástupci zambijské a švédské armády a jejích veteránů. Za diplomatický sbor se účastnili zástupci ČR, Německa, Finska, Velké Británie, Irska, Delegace EU, Malawi a Botswany. Mezi hosty naopak chyběli zejména zástupci USA a Jižní Afriky.

Jednotliví řečníci zdůrazňovali zejména Hammarskjöldovu snahu osamostatnit OSN od vlivu velmocí a aktivně vstupovat do krizí ve světě a hledat jejich řešení, opakovaně Hammarskjölda označili za „vynálezce“ konceptu peacebuildingu a „modrých přileb“.

Součástí akce bylo připomenutí nejen osobnosti D. Hammarskjölda, ale také dalších patnácti lidí, kteří při neštěstí zahynuli, což je z pohledu ČR obzvlášť významné: Společně s tehdejším GŘ OSN letěl také diplomat československého původu Vladimír Fábry, osobní sekretář GŘ OSN. Pan Fábry nastoupil v roce 1946 službu na SM New York, po komunistickém puči 1948 ale zůstal v USA, kde začal pracovat pro OSN a požádal o americké občanství (to v roce 1959 také získal). GT Hammarskjölda doprovázel při jeho jednáních v Izraeli, Egyptě, Indonésii či DRC. Zemřel v nedožitých 41 letech.

Vladimír Fábry

Vladimír Fábry

Hammarskjöld (GT OSN se stal v roce 1953) v roce 1961 cestoval z Kinshasy do Ndoly, kde se měl sejít s lídrem separatistické provincie Katanga Moise Tshombem, se kterým měl jednat o zachování územní celistvosti DRC. Dodnes není jasné, co způsobilo pád letadla těsně před cílem, původní závěr o chybě pilota byl mnohokrát zpochybněn, vyšetřování různými institucemi včetně OSN dodnes s přestávkami probíhá. Verze o sabotáži či cíleném atentátu na GŘ jsou podporované velkým množstvím nepřímých důkazů, hlavní aktéři v regionu USA, UK a JAR však odmítají zpřístupnit své archivy, které by mohly obsahovat dokumenty spojené s touto událostí. Hammarskjöld obdržel posmrtně Nobelovu cenu míru.

Připomínkové akce se letos konaly kromě Zambie také v Kinshase, New Yorku, Stockholmu a Hammarskjöldově rodném městě Uppsale.