česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Radek Rubeš
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Realizace rozvojového projektu: přehrada Siggubu na jihu Zambie

Za účasti představitele vlády Zambie (zástupce Stálého tajemníka ministra pro Jižní provincii pan Kennedy Mubanga), poslance za příslušnou oblast Jižní provincie (pan Kasauta Michelo), velvyslance Česka v Zambii, realizátora firmy Ircon a zástupců tisku a místní komunity byla dne 14. března 2018 předána do užívání zcela rekonstruovaná hráz.

Místo se nachází cca 300 km jižně od Lusaky a cca 15 km od hlavní zpevněné silnice. Přehrada zadržuje v době dešťů vodu, která stéká do přírodní prohlubně. Takto zadržená voda slouží především pro napájení dobytka a pro další zemědělské účely. Původní hráz byla na tom samém místě vystavěna v roce 1962, ještě před vyhlášením nezávislosti Zambie a před několika lety se definitivně protrhla.

Místní obyvatelstvo se věnuje především chovu skotu a produkci mléka. Přehradní nádrž pomůže zhruba 10 vesnicím v okolí (cca 500 lidí). Vlastníci skotu museli doposud hnát dobytek k jednu hodinu vzdálené jiné nádrži, kterou však využívají další vesnice v okolí.

Místní obyvatelstvo bylo dodavatelem, českou firmou Ircon, proškoleno, jak hráz udržovat a jak opravovat případné drobné problémy. Následná péče o dílo byla zdůrazněna všemi zúčastněnými jako klíčová pro jeho dlouhodobé využívání.

Projekt spadá do programu rozvojové spolupráce mezi Českem a Zambií, na projektu se kromě firmy Ircon podílí i česká nevládní organizace Njovu.

 

Galerie


Realizace rozvojového projektu: přehrada Siggubu na jihu Zambie