česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Lusaka
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Recepce ke Dni české státnosti

Dne 23. září 2022 uspořádal ZÚ  Lusaka recepci ke Dni české státnosti. Akce se účastnila zhruba stovka návštěvníků nejen z řad zástupců diplomatického sboru, ale také místní politické, podnikatelské a kulturní elity, české krajanské komunity i absolventů českých a slovenských vysokých škol. Čestnými hosty byli ministryně zdravotnictví Sylvia T. Masebo a ministr mládeže, sportu a umění, pan Elvis C. Nkandu. Velvyslanec Pavel Procházka na tento společenský podnik dále přizval organizátory, sponzory a umělce Mezinárodního filmového a uměleckého festivalu SOTAMBE.

V úvodním projevu velvyslanec Pavel Procházka vysvětlil, že Den české státnosti připadá v České republice na svátek sv. Václava. Připomněl v této souvislosti anglickou vánoční kolegu Dobrý král Václav (Good King Wenceslas).  Dále uvedl, že se při této příležitosti rozhodl podpořit jednu z kulturních iniciativ a přizvat organizátory, sponzory i umělce festivalu SOTAMBE, který založila česká krajanka paní Martina Mwanza a letos poprvé jej pořádá v hlavním městě Lusace. Podtrhl předsednickou roli České republiky v Radě Evropské unie v této nelehké době, přičemž vyzdvihl prioritu strategické důležitosti vztahů s Afrikou.

Zambijský ministr mládeže, sportu a umění pan Elvis C. Nkandu na začátek svého projevu poznamenal, že podobné oslavy jsou důležité, nejen ze symbolického důvodu, ale také proto, že je třeba připomínat úsilí, které vedlo ke svobodě a nezávislosti každé země. Zdůraznil potřebu hledání udržitelných řešení, zejména v oblastech energetiky, zaměstnanosti, vodního hospodářství, potravinové bezpečnosti, ale i v oblasti boje proti klimatickým změnám. Ministr Nkandu následně vyzdvihl rozvojovou spolupráci s Českou republikou, především pak v Jižní a Západní provincii. V závěrečném přípitku popřál pevné zdraví prezidentovi České republiky Miloši Zemanovi a vyjádřil naději, že se česko-zambijské vztahy budou nadále upevňovat.

Část zahrady velvyslanectví potom ozářilo stříbrné plátno a zájemci mohli zhlédnout filmy místní produkce, které se přímo účastnily filmového festivalu. V mezidobí se promítaly krátké propagační materiály o České republice z dílny CzechTourism.

SOTAMBE International Film and Arts Festival  založila Češka Martina Mwanza v roce 2014 v provincii Copperbelt, na severu Zambie. V místním jazyce znamená „sotambe“ v překladu „přijďte se podívat“. Již devátý ročník se konal od 17. do 24. září v Lusace. Cílem festivalu je vzdělávat a zvyšovat povědomí o sociálních otázkách prostřednictvím filmu a umění a zároveň podpořit africkou filmovou tvorbu.

Recepce posloužila také jako závěrečná akce v předvečer slavnostního předávání ocenění participujícím umělcům v nejrůznějších kategoriích, např.: nejlepší dokumentární film, či seriál, ale také nejlepší režisér, nebo herec.

Během recepce se mimo jiné podávalo pivo z místního minipivovaru, dodaného českou firmou, přičemž na zahájení provozu před více než rokem dohlížel český sládek. Právě u piva plzeňského typu, které je v Zambii unikátní, zavzpomínali bývalí studenti českých a slovenských vysokých škol na zážitky z mládí. „Kdyby nebylo Československa, nepotkala bych svého manžela“, řekla s úsměvem referentka zambijského ministerstva rybolovu a hospodářských zvířat, bývalá studentka Vysoké školy ekonomické v Praze. Její manžel souhlasně přitakával s tím, že by se i dnes mohl utlouct po vepřové s knedlíkem a se zelím.

Recepce ke Dni české státnosti

Recepce ke Dni české státnosti

Recepce ke Dni české státnosti

Recepce ke Dni české státnosti

Recepce ke Dni české státnosti

Recepce ke Dni české státnosti

Michal Novák, Velvyslanectví ČR v Lusace