česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Philip Khambafile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec R. Rubeš předal pověřovací dopis GT COMESA

Dne 7. května 2018 předal velvyslanec Radek Rubeš generálnímu tajemníkovi COMESA p. Sindiso Ngwenya pověřovací dopis místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí M. Stropnického.

Dne 7. května 2018 předal velvyslanec Radek Rubeš generálnímu tajemníkovi COMESA p. Sindiso Ngwenya pověřovací dopis místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí M. Stropnického. Ve svém projevu představil ČR jako zemi, která prošla rozsáhlou transformací a je dnes plně integrovaná do řady mezinárodních organizací, včetně NATO, EU a Schengenského prostoru. Ekonomika je orientovaná na vývoz a je v zájmu ČR být součástí velké zóny volného obchodu.

Sindiso Ngwenya pochválil ČR za ekonomické úspěchy a zmínil, že COMESA sleduje stejné cíle, jako EU. Snaží se odstraňovat byrokratické překážky, které brání obchodní výměně mezi africkými státy. COMESA, jakožto největší obchodní blok (s přistoupením Tuniska a Somálska bude mít 21 členů se 700 mil. obyvateli) v Africe má ambici stát se zárodkem celoafrické zóny volného obchodu. Vyjádřil naději, že české firmy zvýší svoje investice v Africe a projevil zájem o výměnu zkušeností v oblasti automatizace průmyslu, zdravotnictví, školství a intenzifikace zemědělství

COMESA1

COMESA1