česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Senát ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Volby do Senátu PČR 2. a 3. října 2020

Prezident ČR Miloš Zeman vyhlásil svým rozhodnutím volby do jedné třetiny Senátu a stanovil dny jejich konání na pátek 2. října a sobotu 3. října 2020. Hlasování do Senátu probíhá pouze na území České republiky, v zahraničí hlasování probíhat neprobíhá. Velvyslanectví mohou pro tyto volby vydat voličské průkazy.

Volby se uskuteční ve volebních obvodech Cheb, Louny, Plzeň-město, Strakonice, Pelhřimov, Příbram, Praha 5, Praha 9, Praha 1, Kladno, Děčín, Česká Lípa, Trutnov, Kolín, Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou, Žďár nad Sázavou, Znojmo, Vyškov, Brno-město, Přerov, Olomouc, Frýdek-Místek, Ostrava-město, Karviná, Zlín a Uherské Hradiště.

Druhé kolo voleb do Senátu se koná v případě, že žádný z kandidátů nezíská ve volebním obvodu, kde kandiduje, nadpoloviční většinu odevzdaných platných hlasů. Hlasování v tomto případě proběhne v pátek 9. října a v sobotu 10. října 2020.

Zastupitelské úřady ČR v souvislosti s volbami do Senátu vedou zvláštní seznamy voličů a zejména vydávají voličské průkazy voličům, zapsaným ve zvláštním seznamu voličů. O zapsání (či vyškrtnutí) ze zvláštního seznamu voličů lze žádat průběžně.

O vydání voličského průkazu mohou žádat voliči zapsaní na zvláštním seznamu voličů (písemně, datovou schránkou, případně osobně) kdykoli po vyhlášení voleb, nejdéle však do 7 dnů přede dnem voleb (tj. 25. září 2020) v případě písemného/elektronického podání, nebo do okamžiku uzavření zvláštního seznamu voličů (tj. do 30. září 2020 do 16 hod) v případě osobního podání. Volič může požádat osobně o vydání voličského průkazu také před druhým kolem voleb do Senátu. Na voličský průkaz může volič hlasovat pouze na území České republiky, a to v jakémkoli volebním okrsku, spadajícím do volebního obvodu, kde jsou volby vyhlášeny.

Pro úplnost dodáváme, že prezident republiky stejným rozhodnutím současně vyhlásil i volby do zastupitelstev krajů. V souvislosti s volbami do zastupitelstev krajů zastupitelské úřady ČR neplní žádné úkoly. Voliči nemohou ve volbách do zastupitelstev krajů hlasovat na zastupitelských úřadech, ani jim zastupitelský úřad nevydá pro tyto volby voličský průkaz.

Informace pro veřejnost o nadcházejících volbách do Senátu jsou umístěny na webové stránce Ministerstva vnitra ČR.