français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek znovuotevřel české velvyslanectví v Lucemburku

Kdy: 29.01.2015 09:00 - 12:00, Kde: Lucemburk

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek 29. ledna 2015 navštívil  Lucembursko. Hlavním cílem návštěvy bylo vedle jednání s ministrem zahraničních věcí Jeanem Asselbornem i znovuotevření velvyslanectví České republiky.

O znovuotevření zastupitelského úřadu bylo rozhodnuto již v roce 2013, a to z důvodu posílení historických vazeb mezi Lucemburkem a Českou republikou a z důvodu posílení rozvoje vzájemných ekonomických vztahů. V zemi je též aktivní krajanská komunita, zejména sdružení ATSL - Amitiés Tchèque et Slovaque Luxembourg.

"Věřím, že znovuotevření naší ambasády v Lucembursku posílí naše vzájemné, historicky výborné, vztahy s velkovévodstvím, i naše partnerství v rámci EU,“ uvedl při slavnostní ceremonii události ministr Zaorálek.

„Pomůže nám to rozvinout vzájemnou obchodní spolupráci, protože Lucembursko se již nyní významné podílí na investicích v ČR," dodal ministr Zaorálek. Lucembursko představuje největší investiční trh na světě a ČR má zájem na rozšíření spolupráce v oblasti informačních technologií, výzkumu a vývoje a v oblasti ekologických technologií. Pozitivně také roste český export do Lucemburska, v roce 2014 dosáhl hodnoty 161,5 mil.EUR.

S ministrem zahraničních věcí Jeanem Asselbornem ministr Zaorálek jednal o aktuálních unijních otázkách včetně příprav na lucemburské předsednictví v EU v druhém pololetí r. 2015, situaci na Ukrajině, aktivitách Lucemburského velkovévodství v Radě bezpečnosti OSN a blízkovýchodních tématech.