français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Petříček na Radě FAC v Lucemburku

Hlavními tématy zasedání ministrů zahraničních věcí byly vnější aspekty migrace, politická situace v Libyi a Středoafrické republice a krize ve Venezuele. Program v Lucemburku pokračoval jednáním ministrů zahraničí EU a zemí Východního partnerství. Vedoucím české delegace na Radě FAC byl náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Ministři zahraničních věcí členských státu projednali aktuální bezpečnostní a politický vývoj v Libyi a ve Středoafrické republice. „ČR jednoznačně podporuje cestovní mapu, která by měla Libyi dovést k parlamentním a prezidentským volbám včetně aktivit speciálního představitele OSN Ghassana Salamé při hledání podpory pro tento plán“, přiblížil náměstek Petříček.

Libye je rovněž dobrým příkladem aktivního přístupu ČR při řešení migrační krize. ČR je v unijní operaci SOPHIA zastoupena 5 experty, a přispívá tak k boji proti pašerákům na středomořské migrační trase. ČR společně se zeměmi V4 a Itálií kompletně financovala druhou fázi posílení ochrany libyjských hranic a pobřežní stráže ve výši 35 milionů EUR (z toho ČR 8,75 milionů EUR). Celkem tedy ČR do Svěřeneckého fondu EU pro Afriku přispěla částkou přes 10 milionů EUR.

Dalším tématem Rady FAC byla otázka migrace ve vztahu ke třetím zemím. Ministři se shodli, že společná evropská politika v oblasti migrace má výsledky, o čemž svědčí pokles nově příchozích do Evropy o 90 %. ČR vítá shodu na prioritách v oblasti migrace, která zahrnuje právě spolupráci se třetími zeměmi, boj proti pašerákům, důslednou ochranu vnější hranice EU a zlepšení návratové politiky. Všechna tato opatření patří mezi dlouhodobé priority ČR.

Ministři v rámci FAC diskutovali také o krizi ve Venezuele, která již řadu měsíců čelí hluboké hospodářské i politické krizi. V důsledku krize dochází k masovému exodu Venezuelanů do sousedních zemí, kdy nejvíce zasaženou zemí je Kolumbie a migrační tlaky dopadající na celý region. Sankce EU uvalené na venezuelský režim a jeho představitele zůstávají i nadále v platnosti.  

Odpolední část byla věnována 9. setkání šéfů diplomacií zemí EU se zeměmi Východního partnerství. Východní partnerství patří k dlouhodobým prioritám české zahraniční politiky, jeho první summit proběhl pod taktovkou českého předsednictví EU v Praze v r. 2009. „Východní partnerství v rychle se měnícím světě potřebuje vizi i flexibilitu, a proto navrhujeme, aby rok 2019 byl nejen oslavou dosažených úspěchů, ale také rokem reflexe“, uvedl náměstek PetříčekDnešní rozprava se zaměřila zejména na stav plnění 20 cílů stanovených do roku 2020, které byly přijaty na summitu v listopadu 2017, a hovořilo se také o strategické perspektivě pro země Východního partnerství. ČR podporuje veškeré iniciativy, které vztahy EU s těmito zeměmi prohloubí či postaví na vyšší úroveň.

Náměstek Petříček na Radě FAC v Lucemburku.

Náměstek Petříček na Radě FAC v Lucemburku.

Náměstek Petříček na Radě FAC v Lucemburku.

Náměstek Petříček na Radě FAC v Lucemburku.