français  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Volby do Senátu Parlamentu České republiky 2018

Prezident republiky vyhlásil svým rozhodnutím volby do Senátu Parlamentu České republiky a stanovil jejich konání na pátek 5. října 2018 a sobotu 6. října 2018. Případné druhé kolo voleb by proběhlo v pátek a sobotu 12. a 13. října 2018. Hlasování probíhá pouze ve volebních místnostech na území ČR.

NA ZÚ ČR V ZAHRANIČÍ TEDY HLASOVÁNÍ PROBÍHAT NEBUDE.
 

Na základě čl. 16 Ústavy a ustanovení §56 volebního zákona má Senát 81 senátorů, kteří jsou voleni na dobu šesti let. Každé dva roky se volí jedna třetina senátorů.  Prezident republiky vyhlásil svým rozhodnutím, publikovaným ve Sbírce zákonů, volby do Senátu a stanovil jejich konání na pátek 5. října 2018 a sobotu 6. října 2018. Případné druhé kolo by proběhlo v pátek a sobotu 12. a 13. října 2018. Hlasování probíhá pouze ve volebních místnostech dotčených volebních obvodů v ČR viz příloha. NA ZÚ ČR V ZAHRANIČÍ TEDY HLASOVÁNÍ PROBÍHAT NEBUDE.

 

Občané ČR zapsaní ve zvláštním volebním seznamu při ZÚ Lucemburk, kteří by se chtěli v ČR těchto senátních voleb zúčastnit, si musí u našeho úřadu požádat o vydání voličského průkazu, na základě kterého pak mohou hlasovat na území ČR, a to v jakémkoli volebním okrsku, spadajícím do volebního obvodu, kde jsou volby vyhlášeny. Písemnou žádost (s ověřeným podpisem, nebo v elektronické podobě zaslané prostřednictvím datové schránky) je nutné doručit na ZÚ Lucemburk nejpozději do 28. září 2018 včetně, osobně učiněnou žádost lze po předchozí telefonické domluvě sepsat na ZÚ do 3. října 2018 do 16.00 hod.

 

Od 20. září 2018 je možné předávat vystavené voličské průkazy.

 

Volič může požádat osobně o vydání voličského průkazu také před případným druhým kolem voleb do Senátu Parlamentu ČR (do 10. října 2018 do 16 hod.).

 

Informace pro veřejnost o volbách do Senátu, jakož i Informaci o způsobu hlasování ve volbách do Senátu Parlamentu ČR naleznete na níže uvedených webových stránkách Ministerstva vnitra ČR:

http://www.mvcr.cz/clanek/volby-do-senatu-parlamentu-cr-159583.aspx

Seznam volebních obvodů pro volby do Senátu v r. 2018 (PDF, 572 KB)