français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Lucemburku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lucembursko: Den vesmírného průmyslu a prezentace českých firem

V prostorách ambasády se dne 2.5., tedy den před mezinárodní konferencí Space Resources Week 2022 uskutečnil podnikatelský seminář pro české a lucemburské firmy podnikající v oblasti vesmírného průmyslu.

V úvodu semináře krátce o zapojení ČR do vesmírných aktivit promluvil zástupce Ministerstva dopravy ČR, ředitel Odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Václav Kobera.  Lucembursko v odborné části zastupovat Marc Serres, ředitel Lucemburské vesmírné agentury (Luxembourg Space Agency/LSA) a ve svém příspěvku podtrhnul důležitost, jež Lucembursko klade vesmírnému průmyslu a mezinárodní spolupráci v dané oblasti.  Podnikatelský seminář byl zahájen prezentací Asociace leteckých výrobců ČR a Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu ČR reprezentované jejich předsedou Janem Kašparem a Jurajem Dudášem a následovaly prezentace jednotlivých firem. 

Den vesmírného průmyslu na velvyslanectví v Lucemburku

Den vesmírného průmyslu na velvyslanectví v Lucemburku

V rámci diskuze a výměně informací se akce zúčastnily české společnosti Huld (vesmírné a digitální systémy), TRL Space (komunikační a digitální systémy) a Stratosyst (satelity). Lucembursko reprezentovaly firmy Blue Horizon, GovSat, OHB LuxSapce, SES Techcom, GomSpace a Spire. 

Den vesmírného průmyslu na velvyslanectví v Lucemburku

Den vesmírného průmyslu na velvyslanectví v Lucemburku

Space Resources Week 2022, pořádaný v Lucemburku, je několikadenní konference, která spojuje vedoucí představitele z odvětví pozemních zdrojů, leteckého a kosmického průmyslu, finančních institucí, výzkumných ústavů a akademické obce. Jejím cílem je porozumět technickým a ekonomickým výzvám  v rámci možnosti využívání in-situ zdrojů(ISRU) a hledat možnosti pro budoucí rozvoj tohoto odvětví špičkových technologií na podporu trvalé a udržitelné přítomnosti člověka na Měsíci i mimo něj. Konferenci pořádá Evropské centrum pro inovace v oblasti kosmických zdrojů (ESRIC) ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a Lucemburskou kosmickou agenturou (LSA). 

Prostřednictvím koordinační iniciativy spravované Lucemburskou vesmírnou agenturou (LSA) SpaceResources.lu se Lucembursko staví do pozice evropského hubu v rámci globálních vesmírných zdrojů. Lucembursko nabízí v rámci tohoto programu pobídky pro společnosti ze soukromého sektoru, které se snaží rozvíjet možnosti těžby ve vesmíru. Pro tyto účely ministerstvo hospodářství má určenou podporu v rámci programu Fit 4 Start. Cílem je vybrat nejslibnější začínající podniky a umožnit jim přístup k financování v rané fázi a individuálnímu koučinku. 

Česká republika v roce 2018 s Lucemburskem uzavřela memorandum o spolupráci v kosmickém výzkumu a využívání vesmírných zdrojů. Obě země jsou členy Evropské vesmírné agentury (ESA) a skutečnost, že v Praze sídlí Agentura EU pro kosmický program (EUSPA) činí Česko pro lucemburské partnery zajímavé.

Barbora Pláničková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Lucemburku