français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: archiv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lucembursko: podpora cirkulární ekonomiky a udržitelného rozvoje

Ministerstvo ekonomiky Lucemburska ve dnech 15. – 16. listopadu 2021 uspořádalo konferenci o budoucích možnostech a výhledech, kam by měla směřovat lucemburská ekonomika. Konference se uskutečnila za účasti ministra ekonomiky Franze Fayota. Konference byla věnována stávajícím globálním tendencím či trendům a také debatě o hledání strategií a jejich řešení.

Hlavními tématy konference byly výzvy, jimiž jsou konfrontovány tradiční a zavedené modely ekonomiky. Byla zmíněna otázka vlivu změny klimatu,  cíle  a praktické možnosti dosažení uhlíkové neutrality, cirkulární ekonomika a její další podpora k naplnění cílů udržitelného rozvoje, nutnost reformy průmyslu či podpora mobility. Všechna uvedená témata patří mezi hlavní priority Lucemburska, které se snaží prosadit na národní i mezinárodní úrovni. Následně 17. listopadu na tuto konferenci navázal lokální a praktický seminář, jež představoval již existující strategie zejména cirkulární ekonomiky na obecní úrovni v Lucembursku s přesahem do sousedících regionů okolních zemí, tzv. Velký region a ambicí dalšího rozšíření na mezinárodní úrovni v rámci projektů udržitelného rozvoje.

Projekty zejména cirkulární ekonomiky a udržitelného rozvoje, zelených technologií, energetické tranzice, technologií k sanaci vod či odpadních vod a tzv. smart mobility a smart cities jsou hlavními oblastmi ekonomických příležitostí, které se Lucembursko snaží dlouhodobě podpořit. V loňském roce na širší podporu vytvořilo tým Luxembourg Strategie, jež působí v rámci ministerstva ekonomiky. Jeho hlavním cílem je především podpora výše uvedených oblastí moderních ekonomických oblastí a jejich rozvoj v Lucembursku.

Součástí uvedené strategie je však i nabídka velmi stabilního finančního a investičního prostředí. Širší součástí vládní podpory cirkulární ekonomiky je Luxembourg Circular Business hub. Ten má za svůj cíl především přilákat vhodné investory a moderní technologické projekty a vytvořit tak z Lucemburska inkubátor cirkulární ekonomiky, jež by stimuloval další rozvoj a možnosti v rámci projektů udržitelného rozvoje a přeshraniční spolupráce. Jedná se o příležitost pro české firmy či start-upy zabývající se  výše uvedenými moderními technologiemi, jejichž podpoře se velvyslanectví ČR v Lucembursku dlouhodobě věnuje.   

 Barbora Pláničková, zástupkyně velvyslance ZÚ Lucemburk