français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lucembursko: Fit 4 Start - šance pro technologické a datově orientované start-upy

Lucemburské ministerstvo hospodářství oficiálně zahájilo již 13. ročník projektu Fit 4 Start. Tento stěžejní akcelerační program pro začínající podniky, který spravuje vládní agentura Luxinnovation, se zaměřuje na inovativní, technologické a datově orientované společnosti. 

Komplexní podpůrný program je určen start-upům, jejichž podnikání je zaměřeno na inovativní technologie, jako jsou internet věcí, blockchain, big data, umělá inteligence, strojové učení, robotika, kybernetika, telekomunikace, technologie s otevřeným zdrojovým kódem a/nebo nové technologie; dále také pro start-upy působící v oblasti zdravotnických technologií, například v oblasti digitální terapie, digitální diagnostiky, diagnostiky a péče na dálku, zdravotnických prostředků a/nebo diagnostiky in vitro.

Začínajícím podnikům, které uspějí ve výběrovém řízení, bude nabídnuto šestiměsíční specializované poradenství od odborníků na začínající podniky, financování až do výše 150 000 EUR, bezplatný přístup do co-workingových prostor a ponoření do husté sítě podnikatelů a finančníků v rámci lucemburského ekosystému začínajících podniků. Kromě toho bude zajištěn přístup k lucemburskému vysoce výkonnému počítači MeluXina, který je určen pro podniky.

Od roku 2015 se do programu přihlásilo více než 2 300 začínajících podniků z celého světa a zapojilo se jich na 130, z toho více než polovina ze zahraničí. Ve finále jednotlivých ročníků absolvovalo program 99 začínajících podniků, které od ministerstva hospodářství získaly počáteční financování v celkové výši více než 10 milionů eur.

Start-upy, které se dostanou do užšího výběru v této první fázi, se budou muset představit členům poroty na veletrhu Arch Summit, který se bude konat 26. a 27. října v Lucemburku. Na konci této akce bude vyhlášen konečný výběr a trenérský program bude probíhat od prosince 2022 do května 2023.

Barbora Pláničková, zástupkyně velvyslance ZÚ Lucemburk