français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Lucemburku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace vysoce výkonného počítání a superpočítače MeluXina

V prostorách velvyslanectví ČR v Lucemburku se dne 24. září 2021 uskutečnila prezentace zástupců EURO HPC Joint Undertaking (European High performance computing) a zástupce firmy LuxProvide spravující lucemburský superpočítač MeluXina pro zástupce diplomatického sboru v Lucembursku. 

EURO HPC Joint Iniciative je organizace zastřešující spolupráci evropských superpočítačů sídlící v Lucemburku a od května 2021 je samostatným subjektem nezávislým na Evropské komisi. Sdružuje zastoupení EK, 29 států (27 z EU + Norsko, Island) a privátního sektoru.  Jejím posláním je podpora budování společné infrastruktury, výzkumu a zlepšování schopností a dovedností (skills) v oblasti superpočítačů.

prezentace EURO HPC

prezentace EURO HPC

Hlavním dlouhodobým cílem je pak dosažení autonomie zemí EU v této oblasti moderních technologií. Dalším cílem je pak vytvoření samostatných odborných center ve všech ČS. V současné době je v zemích EU 5 supervýkonných tzv. petaflopových počítačů - BG, LU, PT, SI a také CZ (superpočítač Karolina v Ostravě). Další 2 superpočítače s nižší superpočítací schopností (pre-exacale) jsou v IT a FI.

Lucemburský superpočítač MeluXina funguje na bázi spolupráce soukromé společnosti LuxProvide, univerzity a s výraznou podporou státu. Součástí spolupráce je též podpora start-upů a malých a středních podniků (SMEs) – tzv. Fit4Start, jejichž účast Lucembursko vnímá pro rozvoj za klíčovou. Lucemburský superpočítač MeluXina je „nejzelenější“ v rámci EU a 4. na světě. Jeho spotřeba je provozována výhradně prostřednictvím obnovitelných zdrojů. 

prezentace MeluXina

prezentace MeluXina