français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Cineast
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Filmový festival CinÉast v Lucemburku

Focus on Czechia bylo letošním zaměřením již tradičního filmového festivalu CinÉast, jehož 15. ročník se ve dnech 6. - 23. října uskutečnil v Lucemburku a navštívilo jej celkově na 7 tisíc návštěvníků. K tomu téměř další 2 tisíce shlédli filmy online.  

Festival, který se uskutečnil na pěti místech lucemburských kin, nabídl rozsáhlou a pestrou přehlídku úspěšných novinek zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy. V rámci letošního "Focus on Czechia" bylo na programu celkem jedenáct českých celovečerních hraných či dokumentárních filmů různých žánrů, pět krátkých filmů a dva programy pro děti. Na programu festivalu bylo promítání výpravného filmu Petra Václava Il Boemo, který měl premiéru v hlavní soutěži letošního filmového festivalu v San Sebastianu, dále film Slovo režisérky Beaty Parkanové, který na letošním festivalu v Karlových Varech získal cenu za nejlepší režii a za hlavní mužskou roli. Diváci měli příležitost spatřit také snímky Arvéd od Vojtěcha Maška, Hranice lásky od Tomasze Wińského, Okupace od Michala Nohejla, Poslední závod od Tomáše Hodana a film Zátopek od Davida Ondříčka. Dalšími českými zástupci byly dokumentární film Veroniky Liškové s názvem Návštěvníci, který diváky blíže seznamuje s environmentální tématikou očima místní komunity v Norsku a dokument Eriky Hníkové Každá minuta života.

CinÉast

CinÉast

Festival navštívili režiséři Vojtěch Mašek a Tomáš Hodan, režisérka Veronika Lišková, herečka Hana Vagnerová ze snímku Hranice lásky a producenti titulu Poslední závod Ondřej Beránek a Martina Knoblochová. Na programu byly také dva kinokoncerty se dvěma klasikami československé němé kinematografie: filmem Bílý ráj Karla Lamače s hudbou Tomáše Vtípila a filmem Příchozí z temnot Jana S. Kolára s hudebním doprovodem tria Neuvěřitelno. Úvodní koncert letos byl v podání české elektropopové skupiny MYDY.  

V důsledku ruské invaze na Ukrajině se organizátoři rozhodli věnovat speciální pozornost a místo v programu umělcům z Ukrajiny a uspořádali sbírku na pomoc Ukrajině, která vynesla na 9 tisíc euro. Na letošním ročníku festivalu se významně podílelo velvyslanectví České republiky v Lucemburku, místní krajanského sdružení ATSL, České centrum v Bruselu a agentura Czechtourism v Haagu.