français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jazmin Campbell
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Operace Anthropoid - 80 let od provedení atentátu na Heydricha

Velvyslanectví ČR v Lucemburku si v den 80. výročí provedení atentátu na Reinharda Heydricha připomnělo statečný čin československých parašutistů skupiny Anthropoid.

U příležitosti 80. výročí od provedení atentátu na říšského protektora tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha dne 27. května 1942 parašutisty skupiny Anthropoid Janem Kubišem a Josefem Gabčíkem velvyslanectví ČR v Lucemburku slavnostně zahájilo výstavu Vojenského historického ústavu mapující tuto významnou historickou událost dějin Československa.

Výstava představuje dopady druhé světové války na československou státnost, plán atentátu na Reinharda Heydricha včetně následné msty nacistů vypálením obcí Lidice a Ležáky i statečný poslední boj parašutistů v kryptě kostela svatých Cyrila a Metoděje v Praze na Smíchově. 

výstava - 80 let od provedení atentátu na Heydricha

výstava - 80 let od provedení atentátu na Heydricha

 U příležitosti vernisáže vystoupil český dětský pěvecký sbor Severáček z Liberce, který slavnostní setkání umocnil skladbou Requiem za Lidice. 

dětský pěvecký soubor Severáček

dětský pěvecký soubor Severáček

Výstava je již tradičně umístěna v plenéru na plotě zahrady velvyslanectví a je tak přístupná široké veřejnosti až do 24. června.