français  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předsednictví ČR v Radě Evropské unie: souhrn v Lucemburku

Celkem pět jednání velvyslanců členských států EU s představiteli vlády Lucemburska připravila česká ambasáda během půlročního předsednictví ČR v Radě EU. 

České velvyslanectví v Lucemburku uspořádalo tradiční jednání velvyslanců členských států EU, tzv. HOMs (Head of Missions) v podzimních měsících roku během českého předsednictví v Radě EU. Prvním hostem společného jednání byl počátkem září 2022 ministr zahraničních věcí Jean Asselborn. Hlavními tématy byly především agrese Ruska proti Ukrajině, potravinová krize, vztahy EU s ostatními státy či otázky spojené s budoucím směřováním EU. 

Xavier Bettel

V měsíci říjnu byl hostem jednání předseda vlády Xavier Bettel. Opětovně se diskutovalo především o dopadech agrese Ruska vůči Ukrajině, energetické krizi a jejích možných řešeních ve světovém měřítku či o evropské politice. V témže měsíci jsme také přivítali ministra hospodářství a rozvojové pomoci Franze Fayota. Diskuze s velvyslanci se zaměřila především na otázky jednotného trhu EU, krizového nástroje SMEI, aktu o čipech či návrhu o nařízení ekodesignu a lucemburkské strategie v horizontu 2050.

Franz Fayot

V měsíci listopadu byla hostem jednání HOMs ministryně financí Yuriko Backes. Témata společného jednání byla spojená s krizí, jímž musí Evropa čelit a nutnými opatřeními, jak na národní tak EU úrovni. Řešení a pozitivní komunikace na evropské úrovni jsou podle ministryně nezbytným klíčem k překonání stávající krizové situace.

Yuriko Backes

Yuriko Backes

V posledním měsíci předsednictví, tedy prosinci, byl s ohledem na současnou energetickou krizi hostem jednání ministr energetiky Claude Turmes. Hlavními tématy diskuze byly otázky zavedení cenového stropu pro energie, snižování spotřeby i urychleného zavádění obnovitelných zdrojů energie.

Claude Turmes