česky  українською 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ekonomický a investiční potenciál Lvovské oblasti

Lvovská oblast představuje ekonomicky a investičně zajímavý region západní Ukrajiny, který těží ze své blízkosti zemím Evropské unie. Kvalitní dopravní spojení nabízí možnost rozvoje ekonomických vztahů i s českými subjekty a regiony. Zároveň může oblast sloužit jako vstupní brána na spotřebitelský trh Ukrajiny, ale také dalších zemí východní Evropy.

Následující text shrne základní makroekonomické ukazatele Lvovské oblasti, popíše sektory vhodné pro ekonomickou spolupráci a investice a v neposlední řadě pak představí zajímavé projekty, které jsou v oblasti připravovány a které by mohly být zajímavé také pro společnosti v ČR.

Základní data

Lvovská oblast leží na západě Ukrajiny při hranicích s Polskem. Rozloha regionu činí 21 833 km2, na kterých žije 2 522 tis. obyvatel (necelých 6 % obyvatel Ukrajiny). Z toho práceschopného obyvatelstva je 1 150 tis. osob, studentů 120 tis.. Ve Lvově, regionálním centru, žije necelých 800 tis. obyvatel. Městské obyvatelstvo tvoří okolo 60 % obyvatel oblasti. V oblasti a regionu západní Ukrajiny působí řada vzdělávacích institucí.

Okolo 58 % území oblasti je využíváno k zemědělské činnosti, víc jak 31 % regionu je pokryto lesy. Region má zásoby ropy (20 mil. tun), plynu, břidlicového plynu (velké naleziště Olesska na hranici s Ivano-Frankivskou oblastí má odhadované zásoby 53 bilionů m3), uhlí (92 mil. tun), sulfuru, síry, rašeliny, potaše a soli, ale také bohaté zásoby minerálních a léčebných vod (viz známé lázně Truskavec, Moršyn nebo Šklo). Kvůli svým přírodním a kulturním krásám je region oblíbeným turistickým cílem jak obyvatel Ukrajiny, tak i řady evropských zemí, v posledních letech především Polska.

S Evropskou unií oblast spojuje 6 silničních a 2 železniční hraniční přechody. Přes region prochází 5 národních silnic, které propojují Polsko, Maďarsko a Slovensko s Kyjevem a regiony střední Ukrajiny. Skrz region prochází dva panevropské dopravní koridory (koridor č. 3 – Brusel – Cáchy – Kolín – Drážďany – Vratislav – Katovice – Krakov - Lvov – Kyjev, a koridor č. 5 – Benátky – Terst – Lublaň – Maribor – Budapešť – Užhorod – Lvov). V posledních letech probíhá rekonstrukce silnic v regionu.

Železnice spojuje Lvovskou oblast se všemi sousedními ukrajinskými regiony a Polskem. Evropský kolejový rozchod je veden až do ukrajinské příhraniční stanice ve městě Mostyska, přičemž v plánech je stavba tratě s evropským rozchodem, která by propojila Lvov s polským hlavním městem.

Dobré spojení nabízí také lvovské letiště, největší vzdušný přístav západní Ukrajiny, které se v posledních letech dynamicky rozvíjí. V roce 2019 byla otevřena přímá linka společnosti SkyUp do Prahy, na podzim 2020 by měla být uvedena do provozu linka společnosti Wizz Air do Pardubic.

Makroekonomické statistiky

Ekonomika Lvovské oblasti prošla silným poklesem v roce 2015, kdy HDP regionu kleslo o 4,8 %, v roce 2016 pokles představoval jen 0,7 %. V roce 2017 pak regionální HDP rostlo 3,8 % a v roce 2018 již o 5,6 %. Předběžné údaje pro rok 2019 uvádí růst o 1,8 %.

Největšími obchodními partnery Lvovské oblasti v zahraničí jsou země EU. Hodnota vývozu v roce 2019 dosahuje 1,649 mld. USD, hodnota dovozu 1,870 mld. USD. Celkově pak vývoz do všech zemí světa dosahoval 2,202 mld. USD a dovoz 3,877 mld. USD. Z pohledu jednotlivých zemí je největším obchodním partnerem oblasti Polsko, následované Německem, Spojenými státy americkými a Českou republikou (export 148,7 mil. USD, import 65,8 mil. USD).

Nezaměstnanost obyvatelstva postupně klesá. V roce 2014 představovala přibližně 8,7 %, v roce 2019 okolo 6,6 %. Nejvíce obyvatelstva pracuje v sektoru obchodu (18,3 %), zemědělství a lesnictví (18,2 %) a průmyslu (15,1 %). Průměrná mzda v porovnání se stejným obdobím předešlého roku v posledních letech roste, přestože na jaře 2020 došlo kvůli koronavirové krizi k mírnému poklesu. Současný průměrný plat v oblasti je 10 231 ukrajinských hřiven (cca 320 euro), což je o 11 % méně, než je ukrajinský průměr.

Průmysl, zemědělství a další

Co se týče průmyslu, lze Lvovskou oblast rozdělit do tří zón. Ve Lvově a okolí je koncentrováno mechanické inženýrství, potravinářství a lehký průmysl. V zóně pokrývající předhůří Karpat (Drohobyč, Stryj, Boryslav) se pak jedná o mechanické strojírenství, zpracování dřeva, potravinářství, zpracování vlny, lehký průmysl, těžbu ropy, chemický průmysl a produkci síry. Na severu oblasti (Červonohrad, Sokal) probíhá těžba uhlí, je zde rozvinutý chemický, lehký a elektroprůmysl.

Mechanické strojírenství se specializuje na produkci elektrických a elektronických výrobků (radiopřijímače, televizory, prostředky komunikace, tramvaje, trolejbusy, autobusy). Potravinářství, produkce nápojů a tabáková výroba představují 30 % průmyslové výroby oblasti. V poslední době dochází k růstu chemického a petrochemického průmyslu, stejně jako nárůstu lehkého průmyslu (textil, zpracování kůže, zpracování dřeva).

Sektor zemědělství těží z výhodné geografické lokace Lvovské oblasti doplněné vhodnými přírodními a klimatickými podmínkami, úrodnými půdami. Zemědělství se především věnuje rostlinné výrobě (pěstování obilí, cukrové řepy, brambor, zeleniny a ovoce).

Zajímavé možnosti však nabízí také energetický sektor, těžba nerostů, cestovní ruch, ať už spojený s lázeňskou rekreací, aktivní letní a zimní dovolenou v Karpatech nebo poznávacími zájezdy za z pohledu českého turisty málo známými památkami nejvýchodnější části střední Evropy. Lvov a Lvovská oblast jsou také významným centrem ukrajinského IT průmyslu.

Významní investoři

Celkové zahraniční investice představují 930,021 mil. USD. Největším investorem v regionu je Kypr (230,607 mil. USD), následovaný Polskem (133,377 mil. USD), Německem (108,539 mil. USD), Švýcarskem (71,586 mil. USD), Dánskem (70,948 mil. USD), Rakouskem (59,462 mil.), Spojeným královstvím (26,513 mil. USD) a Itálií (13,079 mil. USD).

Mezi úspěšné zahraniční investiční projekty lze zařadit například německou společnost Leoni Wiring Systems (výroba kabelů), francouzskou Elektrokontakt (výroba elektrických kabelových sítí pro řadu renomovaných automobilových značek), japonskou Fujikura Automotive Europe (výroba elektrických zařízení pro automobily), americkou Agroprosperis (zemědělská výroba), saúdskou United Farmers Holding Company (zemědělská výroba), holandskou D-Mix Ukrajina (krmivo pro zvířata), holandskou Galatia Greenery (zemědělská produkce) nebo dánskou Danish Textils (výroba textilu). Ve Lvovské oblasti a na západní Ukrajině působí již několik let také česká společnost Moravské naftové doly. Celkově ve Lvovské oblasti působí subjekty z více jak sta zemí světa.

Investiční příležitosti

Následující tabulka poskytnutá Lvovskou oblastní státní administrativou představuje významné investiční projekty připravované ve Lvovské oblasti.

Project name

Recommended location / area

Estimated cost of the project

1

Building of Lubel coal mine

(Europian project of

coke coal)

Location : Zhovkivsky district, village

Liubelia, distance to Lviv city - 40 km.

 

1,1 billion USD

2

Investment offer a land plot

At Yavoriv district

(within the future industrial

park)

Lviv region, Yavoriv district.

Distance to Lviv city – 68 km.

Total area - 40 hectares.

 

7,9 million USD

3

Investment offer a land plot

at

Novy Rozdil town

(within the future industrial

park)

Within the city Novy Rozdil

Distance to Lviv city – 54 km.

Total area – 46,4 hectares.

 

 

9 million USD

4

Construction of the

concession road Lviv-

Krakovets

 

Lviv region, Yavoriv district

 

393 million USD

5

Railroad Warsaw - Lviv

Lviv region, Lviv (Briukhovychi) - Rava-

Ruska.

 

60 million USD

6

Construction and operation

of the hotel complex

“Aura of Carpathians” in

the resort area of

Skhidnytsya, Lviv region

Lviv region, urban village Skhidnytsya

(is located at the distance of 25 km away

from Truskavets and 110 km away from

Lviv).

Total area of land plot - 1,6 hectares.

 

 

 

 

13,4 million USD

7

Investment offer a land plot

at Kamianka Buzka

(within the future industrial

park).

The land plot is located within the city

limits Kamianka-Buzka.

Distance to Lviv city - 44 km.

Total area - 28.69 hectares.

Useful area - 21 hectares.

 

 

4,2 million USD

Detailnější informace k investičním projektům lze nalézt na tomto odkaze.

Řadu dalších investičních projektů pak nabízí tato stránka.

V případě zájmu o další informace kontaktujte prosím obchodně-ekonomický úsek Generálního konzulátu České republiky ve Lvově.

 

Vladimír Kadlec, ekonomický konzul, Generální konzulát České republiky ve Lvově