česky  українською 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Generální konzulát České republiky ve Lvově
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Představitelé ukrajinských měst se zajímali o česká řešení v oblasti MHD

V současné době probíhá modernizace systému hromadné dopravy a obnova vozového parku MHD v řadě ukrajinských měst. Generální konzulát České republiky ve Lvově proto ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky připravil v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) incomingovou misi do České republiky, která zástupům regionálních center ze západní Ukrajiny umožnila seznámit se s českými řešeními v oblasti městské hromadné dopravy.

Sektorem, který v současné době na Ukrajině nabízí příležitosti pro české společnosti, je městská hromadná doprava. Mnohá města po celé zemi přistupují k modernizaci svého systému MHD a obnově vozového parku, ať již formou rekonstrukce stávajících vozidel, nákupu ojetých vozů z ciziny nebo zbrusu nových trolejbusů, autobusů a tramvají. Řada z těchto projektů je financována prostřednictvím půjček od Evropské banky pro obnovu a rozvoj nebo Evropské investiční banky.

Generální konzulát České republiky ve Lvově ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky proto v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) připravil incomingovou misi pro zástupce měst a dopravních podniků z Černivců, Ivano-Frankivsku, Lucku, Rivne a Ternopilu. Tato města provozují trolejbusovou a autobusovou síť MHD, některá z nich doposud využívají starší česká a československá vozidla. Všechna uvažují o modernizaci svého systému MHD, nebo k němu již přistoupila.

Během pětidenní mise, která se uskutečnila ve dnech 21. – 26. listopadu 2021, proběhla návštěva výrobních závodů Škody Electric a. s. v Plzni a Iveco Czech Republic, a.s. ve Vysokém Mýtě. Další české společnosti, které působí v oblasti hromadné dopravy, měli účastníci mise možnost oslovit na veletrhu Czechbus 2021, který se konal na výstavišti v pražských Letňanech.

O zkušenostech, organizaci a praxi provozování moderní městské a regionální hromadné dopravy diskutovali členové delegace se zástupci Dopravního podniku hlavního města Prahy, a.s. (DPP), Regionálním organizátorem Pražské hromadné dopravy (ROPID) a dopravním podnikem ČSAD MHD Kladno a.s., který patří do skupiny Arriva Transport Česká republika a.s.

Proběhla také jednání s představiteli České exportní banky, a.s. (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnost, a.s. (EGAP), která členům delegace umožnila seznámit se s českými nástroji podpory exportu.

Příkladem, že segment hromadné dopravy na Ukrajině může českým firmám nabídnout zajímavé příležitosti, je vysokomýtská Mikroelektronika spol. s r.o. Společnost dodala své validátory elektronických jízdenek do měst Ivano-Frankivsk, Vinnycja nebo Lvov. Další zkušenosti má např. pražská společnost Elektrotechnika, a.s., která se v rámci konsorcia několika firem podílela na rekonstrukci trolejbusové trati ve Lvově.

Vladimír Kadlec, ekonomický konzul, Generální konzulát České republiky ve Lvově

Galerie


Představitelé ukrajinských měst se zajímali o česká řešení v oblasti MHD