česky  українською 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: www.pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ukrajina chce rozvíjet PPP v oblasti dopravy

Ukrajinský stát připravuje dopravní projekty, které budou realizovány v rámci partnerství veřejného a soukromého sektoru (Private Public Partnership, PPP). Jedná se o rekonstrukci či stavbu nových silnic a dálnic.
 

Prvními projekty, o kterých hovořil premiér Denys Šmygal, by měly být rekonstrukce silnice Jahodyn (hraniční přechod s Polskem) – Kovel – Luck (v ukrajinském číslování silnice M-07, M-19) a rekonstrukce silnice Charkov –Dnipro – Záporoží (M-29, M-04, M-18).

Kromě toho by jako projekt PPP mohla být vybudována dálnice od hraničního přechodu Krakivec na hranici s Polskem Krakovec Lvov, Brody do Rivne. Stavba této dálnice může začít již v roce 2022. V ukrajinských médiích se pak objevují i další možné PPP projekty, jakými jsou rekonstrukce a provoz silnic Boryspil – Poltava (M-03), Cherson – Mykolajiv (M-14), Kyjev – Žitomir – Rivne (M-06) a Dnipro – Kryvyj Rih – Mykolajiv (M-04, N11).

Na přípravě projektů PPP spolupracuje Ukrajina s Mezinárodní finanční korporací (jejímiž mateřskými organizacemi jsou Světová banka a Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj). Další PPP projekty by se mohly týkat letištní a železniční infrastruktury, nebo systému zavlažování.

Ukrajina v současné době masivně obnovuje svojí dopravní infrastrukturu. Po celé Ukrajině jsou vidět úseky silnic, které buď prošly v posledních několika letech rekonstrukcí, nebo ji právě prochází.

Výše uvedené projekty mohou představovat zajímavou příležitost pro české firmy působící ve stavebnictví, ale i dalších sektorech. Informace o všech tender vyhlašovaných ukrajinskými státními i místními orgány lze nalézt na webu Prozorro.

Vladimír Kadlec, ekonomický konzul, Generální konzulát České republiky ve Lvově