česky  українською 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: www.pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ukrajina jako evropská IT velmoc

Sektor informačních technologií představuje jedno z nejzajímavějších odvětví, které se na Ukrajině rozvíjí. Odvětví, které z počátku nabízelo především outsourcingové služby (a dosud je považováno za nejvýznamnější IT outsourcingovou destinaci na světě) nyní přichází i s nabídkou komplexních softwarových řešení, která se prosazují i ve světovém měřítku. Zajímavé možnosti spolupráce se tu tak nabízí i českým subjektům.

Ukrajinský IT sektor ohromuje svým rozsahem a růstem v posledních několika letech. Na Ukrajině působí přes 4 tis. technologických a IT firem, které se kromě outsourcingových služeb specializují např. na nanotechnologie, blockchain nebo vývoj počítačových her. Tradičními centry IT v zemi jsou Kyjev, Lvov, Charkov, Oděsa a Dnipro, sektor se však rozvíjí po celé zemi, prakticky v každém regionálním centru existuje lokální IT cluster. Sektor v roce 2021 zaměstnával okolo 285 tis.  pracovníků, kterým v rámci země nabízel vysoce nadprůměrné platové podmínky. Vysoké školy vypouští na pracovní trh každoročně okolo 23 tis. nových specialistů. 

IT sektor vytváří 4 % ukrajinského HDP. V roce 2021 dosáhl export IT služeb 6,8 mld. amerických dolarů (IT služby jsou třetím nejdůležitějším exportním artiklem v zemi), přičemž za poslední tři roky se jeho hodnota zdvojnásobila.  Outsourcingové služby nejvíce poptávají společnosti ze Spojených států amerických, Německa, Nizozemska a Švédska.

Vláda si je významu IT vědoma a snaží se pro něj zajistit příznivé podmínky. V rámci programu Diia.City nabídne pracovníkům v IT zvláštní právní a daňová pravidla. Program vstoupí v platnost začátkem roku 2022. Zároveň se vláda snaží přilákat nové specialisty ze zahraničí.

Jedním z úspěšných příkladů ukrajinského IT produktu je mobilní aplikace Diia (v překladu do češtiny Akce, jedná se však i o akronym pro spojení Deržava i ja – Stát a já), která ukrajinským občanům nabízí možnost využívat služby státu v elektronické podobě. Aplikace Diia byla spuštěna v roce 2020 a uživatelům umožňuje uložit si své dokumenty (např. občanský průkaz, řidičský průkaz, certifikát očkování proti COVID-19 apod.) v elektronické podobě do svého chytrého mobilního telefonu a tím nahradit fyzický dokument. Nyní nabízí aplikace přístup přibližně k 50 službám státu. Cílem je přesunout komunikaci státu a občanů prostřednictvím aplikace do plně elektronické formy.

Ukrajinské IT společnosti v rámci outsourcingu spolupracují např. se společnostmi  Google, Siemens nebo Samsung. Důležitou roli však hraje start-up. Ukrajinský původ mají např. služby a aplikace Grammary nebo Petcube. Fanoušci počítačových her pravděpodobně znají sérii her Stalker.

Další informace k tématu může poskytnout obchodně-ekonomický usek Generálního konzulátu České republiky ve Lvově.

Vladimír Kadlec, ekonomický konzul, Generální konzulát České republiky ve Lvově