česky  українською 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: www.pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ukrajina plánuje stavbu nového jaderného reaktoru v Rivne

Ukrajinský státní podnik Enerhoatom v srpnu 2022informoval, že připravuje stavbu nového bloku Rivnenské jaderné elektrárny na severozápadě Ukrajiny. Tlakovodní reaktor projektu AP1000 s výkonem 1100 MW by měl být uveden do provozu v roce 2032.

Dodavatelem stavby bude americká společnost Westinghouse. Nový reaktor nahradí stárnoucí první a druhý blok, které budou vyřazeny z provozu v letech 2030 a 2031.

Společnost Enerhoatom provozuje na Ukrajině 4 jaderné elektrárny. Ve výše uvedené Rivnenské elektrárně se jedná o dva reaktory VVER-440 a 2 reaktory VVER-1000, v Chmelnycké elektrárně na střední Ukrajině jsou v provozu dva reaktory VVER-1000, v Jihoukrajinské elektrárně dva reaktory VVER-1000 a v nyní nechvalně proslulé Zaporožské elektrárně 6 reaktorů VVER-1000.

Ukrajinský jaderný průmysl se postupně přeorientovává ze sovětských a ruských na západní technologie. Od roku 2015 země postupně přechází z ruského paliva na palivo americké společnosti Westinghouse ve svých reaktorech projektu VVER-1000 a uvažuje o využití daného paliva i ve dvou reaktorech VVER-440 Rivnenské jaderné elektrárny. Kromě toho podepsal Enerhotam v červnu 2022 s americkou společnosti dohodu o stavbě až devíti nových jaderných bloků projektu AP1000. Kromě Rivnenské jaderné elektrárny by dva americké reaktory měly být vybudovány v Chmelnycké elektrárně.

Na konci února 2022 Ukrajina také synchronizovala svoji elektrickou přenosovou soustavu s EU a zapojila se do evropské přenosové soustavy ENTSO-E. V polovině roku 2022 pak Ukrajina začala vyvážet elektřinu do zemí Evropské unie.

Chystaný rozvoj jaderné energetiky na Ukrajině může představovat zajímavou příležitost i pro české společnosti etablované v daném průmyslovém sektoru. České společnosti jsou na ukrajinském trhu již dobře zavedené. Připomeňme, že v roce 2019 česká společnost Škoda JS podepsala dohodu o dodávkách dvou kompletů pohonů řídících tyčí s příslušenstvím pro první a druhý blok elektrárny v hodnotě 27 mil. euro. Svou produkci a řešení však firma dodává všem ukrajinským jaderným elektrárnám, včetně uzavřené Černobylské jaderné elektrárny, kam v roce 2016 dodala kontejner pro transport paliva z reaktoru typu RBMK. Dalším příkladem je společnost ZAT, která ukrajinským jaderným elektrárnám dodávala systémy řízení tyčí jaderného reaktoru.

Vladimír Kadlec, ekonomický konzul, Generální konzulát České republiky ve Lvově