česky  українською 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ukrajinská města plánuji rozvoj a obnovu městské hromadné dopravy

I přes probíhající válku na Ukrajině plánují mnohá města rozvoj městské hromadné dopravy. Příležitosti se zde nabízí i českým dodavatelům, ať již v dodávkách nových vozů, nebo při rozšiřování tramvajových a trolejbusových tratí.

Lvov představil plán rozvoje tramvajových a trolejbusových sítí s výhledem do roku 2035. Celkem by se mělo jednat o 8 tramvajových tratí v celkové délce 8,4 km a 9 trolejbusových tratí v délce 17,9 km. Páteř městské dopravy ve Lvově tvoří 7 tramvajových a 10 trolejbusových linek. Nová tramvajová trať má vést např. k rehabilitačnímu centru Unbroken na severovýchodě Lvova, kde se léčí pacienti, kteří utrpěli zranění během rusko-ukrajinské války.

Další města se chystají k nákupu nových vozidel. Dopravní podnik města Chmelnyckého „Elektrotrans“ obdrží od Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) půjčku ve výši 10,6 mil euro na nákup nových trolejbusů a dalšího vybavení. Půjčka je součástí programu EBRD Green Cities Programme. Kromě Chmelnyckého byly do programu zařazeny další ukrajinská města: Dnipro, Charkov, Kryvyj Rih, Kyjev, Lvov a Mariupol.

Možnosti v projektech obnovy a rozvoje hromadné dopravy na Ukrajině se nabízí i českým společnostem. Řada měst nadále provozuje flotily starších českých a československých tramvají a trolejbusů, které vyžadují údržbu. Sektor hromadné dopravy však může českým společnosti nabídnout i další příležitosti, např. v automatizaci MHD.

Vladimír Kadlec, ekonomický konzul, Generální konzulát České republiky ve Lvově