česky  українською 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Západoukrajinský Lvov chystá velký nákup vozů hromadné dopravy

Lvov přistoupil k razantní obměně vozového parku svého dopravního podniku. Do 15 měsíců by rád získal téměř 300 nových tramvají, trolejbusů a autobusů. Financovat nákup bude prostřednictvím půjčky Evropské investiční banky a za pomoci Mezinárodní finanční korporace. Modernizace hromadné dopravy patří k prioritám rozvoje města v roce 2020.

Na konci roku 2019 uvedl starosta Lvova Andrij Sadovyj, že v lednu 2020 bude vyhlášen tendr na dodávku 10 nových tramvají a 100 autobusů. V dubnu 2020 pak bude zveřejněn další tendr na dodávku 100 nových trolejbusů. Nové vozy by měly být dodány do 15 měsíců. Město by mohlo dále pořídit i určité množství rekonstruovaných starších tramvají. Tramvaje a autobusy chce Lvov zaplatit z půjčky Evropské investiční banky. Nákup trolejbusů bude financován za pomoci Mezinárodní finanční korporace Skupiny Světové banky.

Největší město západní Ukrajiny s obměnou svého vozového parku již začalo. V únoru 2019 byla podepsána dohoda s ukrajinsko-německou společností Elektrotrans na dodávku 50 nových trolejbusů, z nichž první se v ulicích města objevil v září. Na nákup těchto trolejbusů, rekonstrukci části trolejbusové sítě a vozovny poskytla Evropská banka pro obnovu a rozvoj půjčku a grant ve výši 17 mil. euro.

Lvovská hromadná doprava využívá síť tramvají (8 linek), trolejbusů (9 linek) a městských autobusů. Lvov je jedním ze čtyř ukrajinských měst s tramvajovými tratěmi  o rozchodu 1000 mm. Valnou většinu vozů představují tramvaje československé produkce Tatra KT4, které jsou však již morálně a technicky zastaralé. Ulice brázdí také několik nízkopodlažních kloubových tramvají ukrajinského výrobce Elektrotrans. Trolejbusová síť využívá jak vozy ukrajinské produkce (Elektrotrans, LAZ, Bohdan), včetně jednoho elektrobusu, tak i starší trolejbusy české výroby (Škoda 14Tr a kloubové Škoda 15Tr).

Vladimír Kadlec, ekonomický konzul Generálního konzulátu České republiky ve Lvově