česky  українською 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Generální konzulát ČR ve Lvově / Генеральне консульство ЧР у Львові
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Akce týkající se vojenské historie v Zakarpatí

Konference k tematice péče o vojenské hroby v Užhorodě, otevření výstavy o rodácích z území dnešní Ukrajiny bojujících ve druhé světové válce v československých vojenských formacích a odhalení památníku padlým vojákům v první světové válce v Siněvirské Poljaně.

Generální konzul Pavel Pešek se ve čtvrtek 15. 10. 2020 na půdě Užhorodské národní univerzity zúčastnil konference věnované tématu vojenských památníků a péče o hroby padlých vojáků. Ve svém příspěvku zdůraznil, že každý národ by měl pamatovat na svou minulost, dokázat ji objektivně zhodnotit, přiznat si světlé, ale i temné stránky vlastní historie – na světlých stránkách stavět, z temných se poučit.

Zmínil aktivní zájem České republiky o místa posledního spočinutí svých předků, včetně vojáků své národnosti, vedený myšlenkou uctění památky každého člověka, jehož život vyhasl daleko od domova.

Česká republika tak plně za své finanční prostředky obnovuje či rekonstruuje válečné hroby na celém území dnešní Ukrajiny. Tak např. byla rekonstruována bratrská mohyly v Kalinivce, místa padlých českých a slovenských vojáků v bitvě u Zborova v roce 1917, která znamenala první samostatné vystoupení československých legií a která byla jedním ze základních předpokladů pro vznik budoucího samostatného společného státu Čechů a Slováků.

Tak např. se pracuje na obnově vojenského hřbitova Na Šachtě v Užhorodě, což je společný mezinárodní projekt, jelikož tento hřbitov je místem posledního odpočinku vojáků několika národů.

Existují další projekty - na Toruňském perevalu, ve Starém Martynivě v Ivano-Frankivské oblasti, ve Volyňské oblasti, v Kyjevě, Charkově či Sokolově.

Minulost a historie nemá být překážkou pro přítomnost a budoucnost, ale bez minulosti žádná budoucnost nebude.

Pavel Pešek rovněž otevřel na témže místě výstavu věnovanou rodákům z území nynější Ukrajiny, kteří bojovali proti nacismu v jednotkách československé armády.

V pátek 16. 10. 2020 se Pavel Pešek zúčastnil slavnostního odhalení památníku padlým vojákům rakousko-uherské armády v Siněvirské Poljaně, z nichž mnozí byli Češi či pocházeli z území dnešní České republiky. Tento památník byl postaven díky úsilí ukrajinské občanské organizace Memento Bellum a bude důstojnou připomínkou všech těch, kteří v Karpatech v krutých přírodních podmínkách položili svůj život.

Galerie


Akce týkající se vojenské historie v Zakarpatí / Заходи, пов’язані з військовою історією на Закарпатті