česky  українською 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Generální konzulát České republiky ve Lvově
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Akce veřejné diplomacie v Lucku

Prezentace expozice „Ano, Masaryk“ a vítězných prací „Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2003-2017“ v Lucku.

V Oblastní knihovně pro mládež v Lucku byla dne 20. listopadu 2018 za účasti generálního konzula České republiky ve Lvově Pavla Peška zahájena výstava reprodukcí nejlepších oceněných dětských prací z Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2003 - 2017.

Pavel Pešek při otevření výstavy seznámil účastníky zahájení s historií a současností této významné soutěže, informoval o pravidlech účasti a vyzval přítomné žáky k zapojení se do nadcházejícího, 47. ročníku, této akce.  

Na zahájení výstavy vystoupil dětský folklórní soubor Sdružení Čechů Matice Volyňská s krátkým folklórním programem.

V tentýž den otevřel Pavel Pešek v budově Fakulty historie, politologie a národní bezpečnosti Východoevropské národní univerzity Lesy Ukrajinky v Lucku výstavu „Ano, Masaryk“, věnovanou prvnímu československému prezidentovi. Akce byla připraven k 100. výročí vzniku Československa.

Pavel Pešek ve svém vystoupení zdůraznil roli, kterou sehrál T. G. Masaryk při vzniku společného státu Čechů a Slováků a připomenul demokratické principy, formulované T. G. Masarykem, na kterých Československá republika vznikla.

Součásti otevření výstavy bylo promítnutí filmu o T. G. Masarykovi a vystoupení členů Matice Volyňské, kteří zazpívali oblíbenou píseň prezidenta Masaryka „Ach synku, synku“ a píseň „Okolo Hradce“.    

Obě výstavy byly připraveny ve spolupráci s krajanským Sdružením Čechů Matice Volyňská.

Generální konzul Pavel Pešek v rámci cesty na Volyň navštívil obec Kupyčiv, ve které žila do konce druhé světové války početná skupina Volyňských Čechů. Setkal se s vedením obce a prohlédl si místní hřbitov, na kterém se nacházejí hroby bývalých českých obyvatel obce. Byl informován o společném projektu obce Kupyčiv a Sdružení Čechů Matice Volyňská zaměřeném na obnovení české části hřbitova, který by měl být financován z každoročně přidělovaného finančního daru.  

Galerie


Akce veřejné diplomacie v Lucku