česky  українською 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Generální konzulát České republiky ve Lvově
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Generální konzul Pavel Pešek navštívil Ternopilskou a Černiveckou oblast

V rámci cest do regionů západní Ukrajiny navštívil generální konzul České republiky ve Lvově Pavel Pešek ve dnech 7. – 8. června 2021 Ternopilskou a Černiveckou oblast. Setkal se se zástupci obou oblastí, s představiteli měst Ternopil a Černivci a jednal v obchodních a průmyslových komorách obou regionů. V Ternopilu otevřel výstavu „Sametová revoluce“ a v Černivcích výstavu „České dědictví UNESCO“. Navštívil také československá vojenská pohřebiště v Sadhoře (Černivecká oblast), Kalynivce a Ozerné (Ternopilská oblast).

Generální konzul Pavel Pešek se během cesty setkal s předsedou Ternopilské oblastní rady Mychailem Holovkem, předsedou Státní oblastní administrativy Ternopilské oblasti Volodymyrem Trušem, starostou Ternopilu Serhijem Nadalem, prvním zástupcem předsedy Černivecké oblastní rady Mykolou Hujtorem, zástupcem předsedy Černivecké oblastní rady Mychailem Pavljukem, zástupkyní předsedy Černivecké státní oblastní administrativy Irynou Isopenko a starostou Černivců Romanem Kličukem. Se všemi partnery jednal o možnostech ekonomické a kulturní spolupráce, představil také možnosti české rozvojové spolupráce.

Pavel Pešek dále jednal o ekonomické spolupráci s viceprezidentem Ternopilské obchodní a průmyslové komory Tarasem Kopestynským a prezidentem Černivecké obchodní a průmyslové komory Vasylem Ljachovyčem.

V ternopilském Ukrajinském domě „Peremoha“ zahájil výstavu „Sametová revoluce“, přičemž ve svém úvodním slově vyzdvihl význam, který revoluce měla pro bývalé Československo a doposud má pro Českou republiku. V hlavní budově Černivecké národní univerzity Jurije Fedkovyče otevřel výstavu „České dědictví UNESCO“. Obě výstavy je možné navštívit do konce června 2021.

Budova univerzity, kterou navrhl a postavil český architekt Josef Hlávka, je sama zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO. Při příležitosti otevření výstavy v Černivcích jednal Pavel Pešek o možnostech spolupráce s rektorem univerzity Romanem Petryšynem.

Na závěr cesty do obou regionů navštívil generální konzul Pavel Pešek československá vojenská pohřebiště v Sadhoře (Černivecká oblast), kde jsou pochování příslušníci 1. čs. armádního sboru v SSSR, Kalynivce a Ozerné (Ternopilská oblast), kde odpočívají padlí čs. legionáři z bitvy u Zborova.

Galerie


Generální konzul Pavel Pešek navštívil Ternopilskou a Černiveckou oblast / Генеральний консул Павел Пешек відвідав Тернопільську та Чернівецьку області