česky  українською 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Zakarpatská oblastní státní administrace
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva delegace Senátu Parlamentu ČR v Zakarpatské a Lvovské oblasti

Ve dnech 6. - 9. 9. 2019 pobývala na západní Ukrajině delegace Komise Senátu pro rozvoj venkova na čele s místopředsedou Senátu Janem Horníkem.

Senátoři se setkali s vedením Zakarpatské a Lvovské oblasti i města Lvova.

Vyjádřili podporu UA při provádění nezbytných reforem, v otázce ozbrojeného konfliktu na východě země a evropské perspektivě UA.

K projednávaným tématům patřila diskuse o zřízení přímé letecké linky mezi Užhorodem a vybraným českým letištěm, možnost společných projektů při rekonstrukci hraničních přechodů, dále stáží nebo studijních cest do ČR věnovaných reformě státní správy a decentralizaci i častější setkávání podnikatelů obou zemí.

Během návštěvy byly podepsány partnerské dohody mezi zakarpatskou Koločavou a Rožmitálem pod Třemšínem a mezi Starým Jaryčivem ve Lvovské oblasti a Lysou nad Labem. Senátoři navštívili několik firem a institucí na ukrajinském venkově (např. rodinnou farmu „Mukko“ v obci Uhersko u města Stryj, závod na výrobu cukrovinek „Jaryč“ u Starého Jaryčiva či domov seniorů v Pidbuži).

V Užhorodě slavnostně zahájili České dny, pořádané Ústeckým krajem, a zavítali na seminář českého Svazu měst a obcí. Na Užhorodské národní univerzitě darovali tamnímu českému lektorátu knihy a předali české lektorce Petře Zlámané poděkování předsedy Senátu J. Kubery za šíření dobrého jména ČR v zahraničí.

Ve Lvově se následně setkali se zástupci místního krajanského spolku „Česká beseda“ a položili kytici k bustě T.G. Masaryka.

Galerie


Návštěva delegace Senátu Parlamentu ČR v Zakarpatské a Lvovské oblasti