česky  українською 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Generální konzulát České republiky ve Lvově
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva Rivenské oblasti

Ve dnech 4. – 5. března 2021 absolvoval generální konzul ČR Pavel Pešek pracovní cestu do Rivenské oblasti, při které se setkal s představiteli oblasti, města Rivne, města Zdolbuniv, krajanskými spolky v Rivne, Zdolbunivu a Dubně a ve zdolbunivské škole č. 5 zahájil výstavu „Vzdělání pro všechny – Odkaz J. A. Komenského světu“.

Při setkání s gubernátorem Rivenské oblasti Vitalijem Kovalem a předsedou oblastní rady Serhijem Kondračukem se probíraly zejména možnosti budoucí ekonomické spolupráce (např. výrobky s vysokou přidanou hodnotou, IT sektor, budování průmyslových parků, účast českých subjektů na investičním fóru).

Diskutovalo se o obnově hrobů volyňských Čechů, kteří do regionu přijížděli od druhé poloviny 19. století. Tématem bylo rovněž možnost navázaní partnerství jak oblasti s českým krajem, tak mezi jednotlivými městy a obcemi.

Se starostou Rivne Oleksandrem Treťjakem byly rovněž probrány ekonomické příležitosti pro české podniky a investice a zájem české strany o vybudování pomníku padlých československých legionářů ve městě.

Se starostou Zdolbuniva Vladyslavem Suchljakem se hovořilo o ekonomickém potenciálu města, o možnosti navázání partnerství s vybraným českým městem i o školské spolupráci.

Ve zdolbunivské škole č. 5 Pavel Pešek otevřel výstavu „Vzdělání pro všechny – Odkaz J. Á. Komenského světu“.

Součástí cesty bylo i setkání s představiteli tří krajanských spolků v Rivne, Dubně a Zdolbunivě (Rivenská společnost volyňských Čechů, Stromovka v Dubně, Zdolbunivský spolek volyňských Čechů „Volyňští pravnuci“) – všem těmto spolkům byly předány zásilky chirurgických masek, které byly věnovány českým Sdružením Čechů z Volyně a jejich přátel.

V České Hulči (dnešní Hiľča Druha) se Pavel Pešek na místě seznámil s projektem organizace Rivnenščyna istoryčna, která by zde chtěla postavit etnografické muzeum připomínající život Čechů na Volyni.

V Dubně se Pavel Pešek zastavil u památníku českým zakladatelům osady Strakliv, jenž byl za finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR odhalen v roce 2020.

Galerie


Návštěva Rivenské oblasti / Візит до Рівненської області