česky  українською 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Generální konzulát ČR ve Lvově
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odhalení pamětní desky T. G. Masaryka v Mukačevě

Slavnostní akt se uskutečnil dne 24. května 2019.

Pamětní tabule, jež připomíná prvního československého prezidenta a jejímž autorem je krajan, Eduard Aleksij, vznikla z iniciativy užhorodské krajanské organizace Klub T.G. Masaryka a jejího předsedy, Ivana Latka. Své umístění našla na průčelí  Střední zemědělské školy v Mukačevu, jejíž vedení a žáci mají zájem o navázání či další prohlubování již existujících kontaktů s partnery v České republice.

Slavnostního aktu se za Generální konzulát ČR ve Lvově zúčastnila konzulka, Valéria Füleová. Mezi pozvanými hosty rovněž byli konzul Generálního konzulátu Slovenské republiky v Užhorodě, Daniel Caban, předseda Dobročinného fondu ViZa (Vysočina-Zakarpatí), Volodymyr Čubirko, zástupce Masarykova demokratického hnutí, Erik Lukas, ředitel Střední zemědělské školy, Jurij Sadvari, představitelé Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě a Užhorodského spolku Slováků, krajané a žáci školy.

Hlavní hosté ve svých vystoupeních zdůraznili roli, kterou sehrál T. G. Masaryk při vzniku společného státu Čechů a Slováků, a připomenuli demokratické principy, formulované T. G. Masarykem, na kterých Československá republika vznikla, a jejich přesah do současnosti.

Galerie


Odhalení pamětní desky T. G. Masaryka v Mukačevě