česky  українською 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Generální konzulát České republiky ve Lvově
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pietní akt k 75. výročí vypálení Českého Malína

Sedmdesáté páté výročí vypálení Českého Malína si 13. července 2018 na Volyni připomenuli zástupci české a ukrajinské veřejnosti.

Pietního aktu se v dnešní obci Malyn zúčastnila česká delegace v čele s místopředsedou výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a místopředsedou Stálé komise pro krajany žijící v zahraničí Senátu Parlamentu České republiky senátorem Hassanem Mezianem, velvyslanec České republiky na Ukrajině Radek Matula, generální konzul České republiky ve Lvově Pavel Pešek, zástupkyně gubernátora Rivnenské oblasti Svitlana Bohatyrčuk-Kryvko, členové Sdružení volyňských Čechů a jejich přátel, představitelé Rivenské oblastní rady a místních orgánů, zástupci Československé obce legionářské, příbuzní obětí Malínské tragédie, váleční veteráni, občané obce Malyn, krajané ze spolků „Stromovka“ a Sdružení Čechů „Matice Volyňská“ a další hosté.

Položením květin k památníku volyňských Čechů v obci Malyn a k pomníku na nedalekém českém hřbitově vzdali účastníci pietního aktu hold obětem zvěrského činu německých nacistů, kteří zde před 75 lety upálili celkem 374 nevinných obyvatel Českého Malína, 134 Ukrajinců a také 26 Poláků, mezi kterými byli kromě mužů i ženy a děti.

V projevech vystupujících výrazně zněla myšlenka upozorňující, že ani dnes není svět ušetřen podobných neštěstí, a je proto nutné dělat vše pro to, aby se takové tragédie v budoucnu již neopakovaly.

Galerie


Pietní akt k 75. výročí vypálení Českého Malína