česky  українською 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Generální konzulát České republiky ve Lvově
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Společné česko-slovenské připomenutí výročí sametové revoluce v Užhorodu


Ve spolupráci Generálního konzulátu České republiky ve Lvově a Generálního konzulátu Slovenské republiky v Užhorodu byly 12. listopadu 2019 v čítárně Vědecké knihovny Užhorodské národní univerzity slavnostně zahájeny výstavy připomínající průběh sametové revoluce v bývalém Československu.

Generální konzulát ČR prezentoval fotografickou výstavu „Sametová revoluce“. Slovenská strana představila sérii fotografií z průběhu listopadových demonstrací na Slovensku ze sbírky bývalého ministra mezinárodních vztahů SR Pavola Demeše.

S úvodním slovem vystoupil generální konzul SR Miroslav Mojžita. Generální konzul ČR Pavel Pešek následně připomněl, že sametová revoluce, která přivedla ke zhroucení totalitního režimu v bývalém Československu, začala jako studentský protest. Vzpomněl také vlastní účast na demonstraci v listopadu 1989 v Opavě. Odvolávaje se na slova prvního československého prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka zdůraznil, že o demokracii je nutné neustále usilovat, nikdy ji nelze pokládat za zajištěnou. Demokracii je třeba aktivně pomáhat i v současné době, kdy čelíme snahám hledat slabiny demokratických států.

Na slavnostním zahájení výstav bylo přítomno několik desítek zástupců akademické obce, českých a slovenských krajanů a státních institucí ze Zakarpatské oblasti.

Cesty do Užhorodu využil generální konzul Pavel Pešek také k setkání s oblastními představiteli, českými krajany a lektory českého jazyka v Užhorodu.

Galerie


Společné česko-slovenské připomenutí výročí sametové revoluce v Užhorodu