česky  українською 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Generální konzulát ČR ve Lvově / Генеральне консульство ЧР у Львові
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úmrtí paní Ludmily Muchiny

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu, že nás 5. listopadu 2020 navždy opustila paní Ludmila Muchina, dlouholetá předsedkyně České národní rady Ukrajiny, organizace zastřešující naprostou většinu českých krajanských spolků na Ukrajině.

Svou neúnavnou činností významně přispěla ke kulturnímu rozvoji české menšiny na Ukrajině a k upevnění přátelských česko-ukrajinských vztahů.

Ludmila Muchina byla mj. spoluautorkou a editorkou několika sborníků odborných prací na téma minulosti českých krajanů na Ukrajině, za nejvýznamnější lze považovat dvojjazyčné vydání knihy „Dějiny Čechů na Ukrajině“.

Za svou záslužnou práci byla v roce 2001 oceněna prezidentem Ukrajiny a v roce 2008 obdržela od předsedy vlády České republiky Pamětní medaili Karla Kramáře. V roce 2017 pak za propagaci dobrého jména České republiky v zahraničí jí byla ministrem zahraničních věcí České republiky udělena Cena Gratias Agit.

Dovolte nám jménem pracovníků Generálního konzulátu České republiky ve Lvově vyjádřit pozůstalým, přátelům a kolegům paní Ludmily Muchiny naši upřímnou soustrast.

Čest její památce.