česky  українською 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Generální konzulát ČR ve Lvově
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava “Za naši i vaši svobodu 1968-2018”

Tato výstava přinesla informaci o občanech bývalého socialistického tábora, jež vyjádřili protest proti okupaci Československa v roce 1968.

Výstava měla formu panelů, které byly umístěny do konce listopadu přímo na ulici na zdi Národního muzea-památníku obětí okupačních režimů “Vězení na Lonském”, a to ze strany ul. Kopernyka.

Výstava informovala i o ukrajinských občanech, kteří v souladu se základními principy svědomí, pravdy a morálky prokázali svůj hrdinný občanský postoj a postavili se na stranu okupovaného Československa.

Na organizaci výstavy se podílel český Ústav pro studium totalitních režimů, ukrajinský Institut národní paměti, Státní archiv Služby bezpečnosti Ukrajiny, Národní memoriální komplex Hrdinů Nebeské setniny- Muzeum Revoluce důstojnosti, Velvyslanectví České republiky na Ukrajině a České centrum v Kyjevě.

Generální konzul ČR ve Lvově Pavel Pešek ve svém úvodním slově ocenil nezměrný morální kredit všech těchto osobností, pro něž otázka svědomí a lidské důstojnosti zůstala na prvním místě, a to navzdory perzekuci, jíž museli následně ze strany totalitního režimu čelit a o níž od počátku věděli, že jistě přijde. Zároveň zmínil podobnost událostí Pražského jara v roce 1968 s tím, co se dnes děje na východě Ukrajiny. Ukrajina nyní, stejně jako Československo před 50 lety, musí čelit ozbrojené agresi. Vyjádřil rovněž Ukrajině jménem České republiky trvající podporu.

Galerie


Výstava “Za naši i vaši svobodu 1968-2018”