česky  українською 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Generální konzulát České republiky ve Lvově
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zakarpatskou oblast navštívila delegace Senátu

Návštěva delegace výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu České republiky.

Ve dnech 24. – 27. 6. 2019 navštívila Zakarpatskou oblast delegace výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu České republiky v čele s místopředsedou Senátu Janem Horníkem (STAN). Členy delegace dále byli Zbyněk Linhart, předseda výboru (BEZPP), Petr Holeček, místopředseda výboru (BEZPP), a Miloš Vystrčil, člen výboru (ODS). 

Delegace jednala s vedením Zakarpatské oblasti a s představiteli města Užhorod a Mukačevo. Jednání byla zaměřena na hodnocení spolupráce českých krajů se Zakarpatím, na možnosti jejího dalšího rozvoje a  také na otázky komunální politiky.

Bylo s uspokojením konstatováno, že vzájemná spolupráce českých krajů (Kraje Vysočina, Pardubického kraje, Ústeckého kraje) se Zakarpatím je na velmi dobré úrovni a přináší konkrétní výsledky a významnou pomoc ukrajinské straně. Ukrajinští partneři pomoc ocenili a vyjádřili zájem na jejím dalším pokračování a rozšíření.

Jednání s představiteli měst Užhorod a Mukačevo se dotkla problematiky partnerské spolupráce (Užhorod-Jihlava, Užhorod-Česká Lípa, Mukačevo-Pelhřimov).

Senátoři navštívili Užhorodskou národní univerzitu, Zakarpatský státní archiv a závod EUROCAR v Solomonovu.

Na Užhorodské národní univerzitě se diskutovalo o otázkách výuky českého jazyka a dalším působení českého lektorátu.

Návštěva Zakarpatského státního archivu, které se zúčastnil i zástupce Ústavu pro studium totalitních režimů Adam Hradílek, byla věnována tématu přípravy dohody mezi Ústavem pro studium totalitních režimů a Zakarpatským státním archivem, zaměřené na spolupráci při digitalizaci dokumentů z fondů archivu, týkajících se osudů československých občanů, bývalých vězňů v gulagu či jejich příbuzných.

Jednání s vedením závodu EUROCAR v Solomonovu se týkalo současné situace závodu, kdy dochází k ukončování výroby automobilů Škoda.

Delegace navštívila Základní a střední školy č. 3 v Užhorodu a č. 6 v Mukačevu, na kterých probíhá výuka českého jazyka a kam je směřována pomoc kraje Vysočina (prostřednictvím Dobročinného fondu ViZa) a Pardubického kraje.

Členové delegace se setkali rovněž se zástupci krajanských spolků působících v Zakarpatské oblasti.

Galerie


Zakarpatskou oblast navštívila delegace Senátu