español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Govern d´Andorra
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Andorrský premiér jednal v Madridu

Španělský premiér, Pedro Sánchez, přijal v paláci Moncloa svůj andorrský protějšek, Xaviera Espot Zamoru. Ke schůzce došlo dne 22. 7. a jedná se tak o první oficiální setkání na premiérské úrovni od konání Iberoamerického summitu v dubnu 2021.

Španělský premiér vyjádřil spokojenost, když uvedl, že setkání provázel „plynulý dialog a stále se prohlubující vztahy těchto dvou národů Pyrenejského poloostrova“. Premiér připomněl, že Španělsko podporuje Andorru při jednáních o dohodě o přidružení s EU a zároveň potvrdil své přesvědčení, že se dohodu podaří prosadit během španělského předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku 2023.  

Z celkového počtu 79 000 obyvatel Andorrského knížectví je zhruba 27 000 španělské národnosti. Zároveň, vzhledem ke geografické poloze Andorry, je Španělsko poměrně logicky hlavním obchodním partnerem tohoto malého knížectví a vzájemné úzké vztahy jsou tak pro tyto dvě země důležitou součástí jejich zahraniční politiky a základem pro prohlubování vzájemné spolupráce.