česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministryně zahraničních věcí Andorry v Praze

Dne 10. 5. 2022 navštívila Maria Ubach Font, ministryně zahraničních věcí Andorrského knížectví, Prahu při příležitosti Iberoamerického týdne. Ministryně vedla také bilaterální jednání se svým protějškem ministrem Janem Lipavským. Dobré vzájemné vztahy byly konstatovány i v rámci jednání s ministrem pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem a předsedou Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Ondřejem Benešíkem.

2. Iberoamerický týden se v Praze uskutečnil ve dnech 9. - 15. 5. 2022, přičemž ministryně Maria Ubach i Font byla hlavním zahraničním hostem mezinárodní konference s tématem „Česká republika a Iberoamerika - podpora rozvoje, prosperity a demokracie“. Ministryně Ubach přednesla příspěvek o andorrských zkušenostech z předsednictví v organizaci Iberoameriky v letech 2020-21, které kulminovalo na jaře 2021 27. ročníkem Iberoamerického summitu. 

Během setkání s ministrem zahraničních věcí se projednávala bilaterální témata, priority ČR během předsednictví v Evropské radě v nadcházejícím pololetí a aktuální zahraničně-politická témata. Pro Andorru je zásadní Dohoda o přidružení mezi EU a Andorrou, Monakem a San Marinem, jež byla iniciována v roce 2015. Cílem Andorry je hospodářsky se více přiblížit EU, zejména získat přístup na vnitřní trh. Aktuálním společným tématem je uzavření Dohody o zamezení dvojímu zdanění, na jejímž znění se již shodly obě země a měla by být podepsána ještě v letošním roce.  

V rámci návštěvy proběhlo také jednání státního tajemníka pro EU Andorry Landry Riby s náměstkem ministra zahraničí Alešem Chmelařem. 

České republika s Andorrou udržuje výborné vztahy i v oblasti školství a kultury. Ministryně Ubach v Praze také navštívila lektorát katalánského jazyka, který působí díky finanční podpoře andorrské vlády v rámci Ústavu románských studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy již 30 let. 

Celého programu se účastnil i velvyslanec ČR pro Andorrské knížectví Ivan Jančárek a nerezidentní velvyslanec Andorry pro ČR Enric Tarrado Vives.

Galerie


Andorra Prague May22