česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Govern d´Andorra
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva španělského královského páru v Andoře

Ve dnech 25. - 26. 3. 2021 se uskutečnila návštěva španělského krále Filipa VI. a královny Letizie Andorrského knížectví. Jde o první státní návštěvu, kterou královský pár vykonal od začátku pandemie Covid-19 a první státní návštěvu španělské hlavy státu v Andoře vůbec. V zemi žije 77 tisíc obyvatel, ze kterých je 27 tisíc Španělů. Španělsko je též největším investorem v zemi.

Během návštěvy proběhla setkání se všemi významnými ústavními činiteli. Program byl zahájen setkáním s andorrskými spoluknížaty – biskupem z Urgell, Joanem Enric Vivesem, a zástupcem druhého spoluknížete (E. Macrona) - Patrickem Strzodou. V sídle původního parlamentu se královský pár setkal s předsedkyní parlamentu Meritxell Palmitjavila a předsedy pěti parlamentních stran. Následoval program se starostkou hlavního města Andorra la Vella a oběd s premiérem a ministry zahraničí. Královská návštěva byla předvojem XXVII. Iberoamerického summitu hlav států, který se uskuteční za měsíc v Andoře a jehož hlavním tématem budou „Inovace pro udržitelný rozvoj, Agenda 2030, Iberoamerika a výzva koronaviru“. Andorra chce dle premiéra v rámci summitu poukázat na důležitost multilateralismu a potřebu pacifického řešení konfliktů.  

Na pořadu dne bylo také všudypřítomné téma pandemie a potřeba reaktivace cestovního ruchu a nutnost součinnosti obou zemí. 

V rámci proslovů král Filip VI. vzpomenul, že Andorra byla zemí, která poskytla pomoc či azyl exulantům během Španělské občanské války, vyjádřil pochopení pro současnou ekonomickou situaci v zemi způsobenou pandemií), zmínil potřebu posílení bilaterální spolupráce a plnou podporu Španělska při sjednávání Asociační dohody Andorry s EU. Král zmínil též důležitost Andorry pro šp. pyrenejskou oblast, jakožto centrum ekonomické aktivity a zaměstnanosti. 

V rámci návštěvy jednala královna Letizia s ministryní školství Esther Vilarrubla. 

Předseda andorské vlády Xavier Espot zhodnotil návštěvu jako velmi úspěšnou, hlavní cíle cesty - stvrzení dobrých sousedských vztahů a posílení vzájemné spolupráce – byly splněny. 

Premiér shrnul, že je rád, že královskému páru mohl přiblížit realitu země a konstatoval, že vzájemné vztahy se Španělskem jsou na nejlepší úrovni, na které kdy byly.