česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva velvyslance v Andoře

Ve dnech 20. – 21. února 2020 velvyslanec ČR Ivan Jančárek uskutečnil cestu do Andorry. Při této příležitosti se setkal s andorrským premiérem, ministryní zahraničních věcí, ministryní kultury a sportu, předsedkyní parlamentu, španělským velvyslancem v Andoře a zástupci krajanské komunity.

Velvyslanec jednal s premiérem, Xavierem Espot Zamorou, který ocenil úroveň vzájemných vztahů a  potvrdil, že financování Centra katalánských studií při Univerzitě Karlově bude i nadále jeho země  podporovat.
Dalším tématem bylo blížící se 25. výročí navázání diplomatických vztahů v roce 2021.
Oslavy tohoto jubilea, stejně jako otázka vztahu Andorry k Evropské unii, budoucí plány ministerstva či ekonomická spolupráce s Českou republikou figurovaly na setkání s ministryní zahraničních věcí, Marií Ubach Font.
Jednání s ministryní kultury a sportu, Sílvií Riva González, se pak neslo v duchu kulturních témat, zejména spolupráce v oblasti školství a Centra katalánských studií v Praze, které ministryně nedávno navštívila a předala studentům katalánštiny diplomy za úspěšné složení jazykových zkoušek.
Jednání s předsedkyní parlamentu, Roser Suńé Pascuet, proběhlo v historické budově parlamentu (jeden z nejmenších parlamentů na světě má 28 poslanců), a týkalo se nadcházejících andorrských legislativních záměrů a možných oblastí spolupráce s ČR.
Velvyslanec se také setkal se svým španělským kolegou působícím v Andoře Ángelem Ros Domingem. Společně zhodnotili aktuální politickou situaci po municipálních volbách, které proběhly na podzim roku 2019, a v nichž vládní strany obhájily své pozice. Tématem jednání byl rovněž vztah Andorry  k Evropské unii.
Dne 20.3.2020 uspořádal velvyslanec společenské setkání se zástupci krajanské komunity, která celkem čítá v zemi 24 osob. Akce se zúčastnilo 15 krajanů, zástupci andorrské firmy Paniberica, která již více než 30 let zajišťuje distribuci českého skla a porcelánu ve Španělsku, Portugalsku a Andoře a honorární konzul ČR v Andoře pan Joan Torres Puig.

Galerie


Andorra / Andorra