español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Govern d´Andorra
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpis Dohody o zamezení dvojímu zdanění s Andorrou

Velvyslanec České republiky Ivan Jančárek navštívil dne 23. 11. Andorru. V rámci návštěvy podepsal Smlouvu o zamezení dvojímu zdanění, jednal s premiérem, ministryní zahraničí a shrnul průběh českého předsednictví v Radě EU formou přednášky na Andorrské komoře obchodu, průmyslu a služeb.
 

Velvyslanec zahájil jednodenní návštěvu prezentací na Andorrské obchodní komoře. Přednáška byla zaměřena na priority a průběh předsednictví ČR v Radě EU a výhody, které přinese Andorře Asociační dohoda s EU. 

Během dne vedl velvyslanec bilaterální jednání s premiérem Xavierem Espotem Zamorou, ministryní zahraničních věcí Marií Ubach Font a se španělským velvyslancem v Andorře Ángelem Ros Domingem.

Velkým úspěchem byl podpis Dohody o zamezení dvojímu zdanění mezi ČR a Andorrou, která dozajista přispěje k posílení obchodně-ekonomických vztahů mezi oběma zeměmi. Dohodu za andorrskou stranu podepsal ministr financí Èric Jover.

Velvyslanec se také setkal s českými občany žijícími v tomto pyrenejském knížectví a večer společně s ministryní zahraničních věcí uvedl promítání českého filmu Teorie tygra v městském kině.

V návaznosti na hospodářskou krizi 2008, pandemii, globální oteplování a nyní i válku na Ukrajině si vláda Andorry víc než kdy jindy uvědomuje, že je třeba diverzifikovat ekonomiku založenou na pěstování a zpracování tabáku, cestovním ruchu a bankovních službách. Proto aktivně usiluje o uzavření Asociační dohody s EU, která umožní přístup na vnitřní trh a posune zemi blíže EU. Očekává se, že by jednání o Asociační dohodě mohla být ukončena na konci roku 2023 během španělského předsednictví v Radě EU.

Galerie


Andorra November22