česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Madrid
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Post-pandemická návštěva velvyslance v Andoře

Velvyslanec ČR Ivan Jančárek uskutečnil ve dnech 7.- 8. září služební cestu do Andorry a zúčastnil jednání velvyslanců zemí EU s andorrským předsedou vlády Xavierem Espot Zamorou, ministryní zahraničí Marií Ubach Fontovou, a státním tajemníkem pro EU. Zároveň se jednalo o první návštěvu Andorry od propuknutí pandemie covid-19.

Oficiální část programu se uskutečnila na půdě Velvyslanectví Španělska a na rezidenci francouzského velvyslance. Zúčastnění byli informováni o současné situaci v zemi, včetně dopadů pandemie na andorrskou ekonomiku a stavu zdravotnické infrastruktury.  

V rámci jednání se hovořilo o politické a ekonomické situaci, včetně zahraniční politiky a vztahů s EU. Jednou s priorit andorrské politiky je vyjednávání o Asociační dohodě s EU. Andorra vidí ve vztazích s EU šanci na diverzifikaci ekonomiky při zachování stávající vysoké životní úrovně.  

V rámci bilaterálních vztahů Andorry a ČR vyjádřila ministryně zahraničních věcí María Ubach  zájem o vykonání oficiální návštěvy ČR za účelem posilování vzájemných kontaktů a účast na oslavě 30 let výuky katalánštiny na Univerzitě Karlově, kterou financuje andorrská vláda.  

Andorra má zájem o zvýšení návštěvnosti českých turistů v zimních sezónách, a ČR vnímá jako dobré místo pro zahraniční investice právě v oblasti cestovního ruchu.  

Velvyslanec se setkal i s příslušníky krajanské komunity, která tvoří cca 20 osob, a pandemií nijak zásadně zasažena nebyla.

 

Andorra September 21

Andorra September 21