česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Foto Estudi La Seu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předání pověřovacích listin andorrskému spoluknížeti

Dne 13. března 2019 předal velvyslanec Ivan Jančárek pověřovací listiny  Joanovi Enricovi Vives Sicília, arcibiskupovi z Urgell, který je spolu s francouzským prezidentem hlavou Andorrského knížectví.

Andorrský spolukníže přijal nejdříve odvolací listiny velvyslankyně Kateřiny Lukešové a následně převzal pověřovací listiny velvyslance Ivana Jančárka.  Slavnostnímu aktu byla přítomna andorrská ministryně zahraničí Maria Ubach Font a Josep M. Mauri Prior, osobní představitel spoluknížete v Andoře. Velvyslance doprovázel honorární konzul České republiky v Andoře Joan Torres.

Na oficiální akt předání pověřovacích listin navázal dvacetiminutový rozhovor, v jehož průběhu se andorrský spolukníže zajímal o současnou situaci v České republice. Zároveň ujistil velvyslance Jančárka, že současná politika Andorry, která směřuje k bližším vztahům s Evropskou unií, má jeho plnou podporu. Během rozhovoru připomněl též setkání s kardinálem Tomáškem v 80. letech minulého století a ocenil pokrok, který dosáhla Česká republika v posledních 30 letech.

Vzhledem k tomu, že každý velvyslanec musí být akreditován u obou andorrských spoluknížat, bude formální proces akreditace nového velvyslance v Andoře ukončen předáním pověřovacích listin francouzskému prezidentovi Emanuelu Macronovi.

Česká republika navázala diplomatické vztahy s Andorrským knížectvím v červenci 1996.

Galerie


Entrega de cartas credenciales al Arzobispo de Urgell / Předání pověřovacích listin arcibiskupovi z Urgell