español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Videokonference ministra J. Kulhánka s ministryní zahraničí Andorry Marií Ubach Font

Dne 29. 6. 2021 se formou videokonference setkal ministr zahraničí ČR Jakub Kulhánek s Marií Ubach Font, ministryní zahraničních věcí Andorry, a to s výhledem na 25. výročí navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi. Šéfové diplomacií prodiskutovali aktuální otázky bilaterální relace, spolupráci ve finanční oblasti včetně dohody o zamezení dvojího zdanění, aktivity v sektoru školství a aktuální situaci covid-19. Marie Ubach Font též vyjádřila solidaritu s ČR ohledně nedávné přírodní katastrofy na jižní Moravě s oběťmi na životech.

Konzultace ČR - Andorra

Konzultace ČR - Andorra

Marie Ubach Font poblahopřála svému českému protějšku ke jmenování do funkce a vyjádřila účast českým občanům zasaženým tornádem na jižní Moravě. Ministr Jakub Kulhánek poděkoval za blahopřání a projevenou solidaritu. Dále ocenil nadcházející 25. výročí navázání diplomatických vztahů a poděkoval za spolupráci včetně podpory jazykové výuky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. 


Mezi dalšími tématy rozhovoru figurovalo jednání o dohodě o zabránění dvojímu zdanění a další ekonomické a finanční otázky. Maria Ubach Font požádala o podporu během negociací s EU, a to i v rámci předsednictví ČR v Radě EU. Jakub Kulhánek ocenil dosavadní úsilí Andorry a nabídl sdílení zkušeností ČR.  


Společně hovořili také o epidemické situaci v Andoře i ČR. Ministryně uvedla, že pokračuje proces očkování, přičemž covid-19 negativně ovlivňuje andorrskou ekonomiku, zejména v oblasti cestovního ruchu. Důležitým prvkem bude též adaptace na evropský digitální certifikát. Na závěr jednání Maria Ubach Font zdůraznila úzký vztah s velvyslanectvím ČR v Madridu a vyjádřila zájem o součinnost při realizaci budoucích multilaterálních akcí.