česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Středisko katalánských studií na Univerzitě Karlově

Dne 25. 9. 2017 podepsala Univerzita Karlova v Praze s Ministerstvem kultury, mládeže a sportu Andorry Memorandum o vzniku Střediska katalánských studií Karla Velikého (Centre Carlemany de Llengua Catalana).

Výuka katalánského jazyka probíhá na Ústavu románských studií Filozofické fakulty již od roku 1991. V roce 2009 zde byl na základě smlouvy mezi Univerzitou Karlovou v Praze a vládou Andorry zřízen lektorát katalánského jazyka.

Nově podepsaná smlouva zřizuje Středisko katalánských studií Karla Velikého, v jehož rámci bude lektorát nadále fungovat.

Výuka katalánštiny a katalánské literatury a reálií na Univerzitě Karlově dlouhodobě přispívá k vzájemnému poznávání mezi oběma zeměmi a k šíření vědomostí o Andoře a zemích katalánského jazyka mezi studenty a odbornými pedagogy. 

Středisko bude kromě výuky organizovat též kulturní a sportovní akce, návštěvy a přednášky andorrských hostů a zabezpečovat konání oficiálních jazykových zkoušek z katalánského jazyka organizovaných Andorrskou vládou.