español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko podporuje regionální spolupráci s jižním Středomořím

Náměstek ministra Martin Dvořák vedl českou delegaci na zasedání ministrů zahraničí Unie pro Středomoří a na jednání států Evropské unie se zeměmi Jižního sousedství, která se uskutečnila 24. listopadu 2022 v Barceloně. Společným tématem obou setkání byla aktuální krize vyvolaná ruskou invazí na Ukrajinu.

Letošní Regionální fórum Unie pro Středomoří, která sdružuje 42 států Evropy a Blízkého východu, reagovalo především na důsledky agrese Ruska proti Ukrajině a destabilizaci Evropy i jejího širšího sousedství. Probíhající válka ohrožuje energetikou bezpečnost našeho kontinentu a vyvolala možnou potravinou krizi v řadě zemí v evropském sousedství, které by měly být řešeny užší spoluprací mezi oběma regiony. Navazující ministerské jednání unijních států se zeměmi Jižního sousedství se zaměřilo také na nastartování ekonomik, posílení obchodu a užší hospodářskou integraci.

Česko prosazuje společnou reakci na důsledky ruské války proti Ukrajině a podporuje pomoc postiženým zemím, stejně jako posílení obchodu mezi Evropou a jejími jižními sousedy. „Nové spolehlivé obchodní nástroje, posílení energetické infrastruktury a diversifikace zásobování potravinami nám pomůžou předejít opakování současné krize. Potřebujeme proto také vytvořit širokou politickou shodu mezi našimi regiony a více spolupracovat v mezinárodních organizacích“, zdůraznil náměstek Dvořák ve svém vystoupení.

Galerie


Unie pro Středomoří / Unión por el Mediterráneo