česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Madrid
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání náměstka zahraničních věcí M. Povejšila se státní tajemnicí pro Latinskou Ameriku a Karibik C. Gallach

Dne 23. 2. 2021 se formou videokonference setkal náměstek ministra zahraničních věcí Martin Povejšil s Cristinou Gallach Figueras, státní tajemnicí Španělska pro Latinskou Ameriku a Karibik. Hovořili o směřování NATO, aktivitách ČR a Španělska v Sahelu, významu Východního partnerství a Jižního sousedství a v neposlední řadě o problematice odzbrojení. Jednání se zúčastnil také Tomáš Uličný, zvláštní zmocněnec ministra zahraničí pro Sahel.

V úterý 23. 2. proběhlo formou videokonference jednání mezi náměstkem ministra zahraničí Martinem Povejšilem a Cristinou Gallach, státní tajemnicí MZV Španělska pro Latinskou Ameriku a Karibik. Cílem setkání bylo projednání hlavních oblastí vzájemné bezpečnostní spolupráce na pozadí současných evropských i globálních výzev. Jedním z předních témat bylo směřování Severoatlantické organizace (NATO), přičemž důležitou roli bude hrát i nová administrativa USA.

Zástupci obou zemí dále prodiskutovali probíhající aktivity v  Sahelu a shodli se na tom, že region hraje významnou roli nejen z pohledu bezpečnosti EU, ale větší pozornost by mu měla být věnována i ze strany NATO. Martin Povejšil připomněl, že oblast Sahelu bude důležitou teritoriální prioritou i během českého předsednictví v Radě EU. ČR i Španělsko se se např. podílejí na výcviku malijských vojsk v rámci Výcvikové mise EU v Mali (EUTM Mali) a rozvojové a humanitární asistenci. Obě strany též vyzdvihly důležitost koordinace a všestranné spolupráce s jednotlivými státy Sahelu, což během jednání zdůraznil i Tomáš Uličný, zvláštní zmocněnec ministra zahraničí pro Sahel.

Značný důraz byl položen i na spolupráci mezi Východním partnerstvím a Jižním sousedstvím. Jedná se v zásadě o jedno sousedství Evropy, jehož stabilita je klíčová pro celý kontinent. Cristina Gallach i Martin Povejšil vyjádřili zájem pokračovat v úzkém dialogu mezi oběma zeměmi.