español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: IJ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva Adama Scheinherra, náměstka pražského primátora, v Madridu

Dne 30. 6. 2021 navštívil Madrid Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora. Jeho cestě předcházela jednání v Barceloně. V Madridu se sešel s místostarostkou Begoñou Villacís Sánchez a spolu s českou delegací absolvoval setkání s vedoucími pracovníky města pro mobilitu, plánování a infrastrukturu.

Adama Scheinherra doprovázeli asistenti Daniel Kajpr, Václav Brejška, Ondřej Chlupáček a zástupkyně odboru pro mezinárodní spolupráci Prahy Tereza Hrušková. Společně se účastnili jednání s Lolou Ortiz Sánchez, generální ředitelkou pro plánování mobility a infrastrukturu, a Federicem Jimenezem de Parga Masedou, generálním koordinátorem mobility. Na setkání byl přítomen i vedoucí oddělení vnějších vztahů madridské radnice Ricardo Iglesias.

Pracovní jednání na radnici Madridu.

 

Téměř dvouhodinová schůzka s několika prezentacemi se věnovala otázkám dopravy, a to zejména s důrazem na udržitelnost řešení a bezemisní prostředky dopravy. Madrid disponuje bezemisní zónou, která pokrývá téměř celé historické centrum města. Jednalo se i o ekologicky citlivé městské hromadné dopravě, restrikcích pro taxislužbu, umístění či designu dobíjecích míst pro elektrické dopravní prostředky aj. Cílem bezemisní zóny je zlepšení kvality ovzduší, nikoliv explicitně redukce aut, přestože Madrid znepokojují časté dopravní zácpy. Zvažuje se i zvedení městské hromadné dopravy zdarma v době ranní špičky. Madrid disponuje 3x větším rozpočtem než Barcelona, jedná se o komerční a investiční centrum země.

Pracovní jednání na radnici Madridu.

 

Adam Scheinherr v doprovodu VZÚ Madrid Ivana Jančárek završil návštěvu setkáním s místostarostkou Madridu Begoňou Villacís, výraznou političkou za stranu Ciudadanos. Schůzky se dále účastnil Santiago Saura, člen městského zastupitelstva a delegát pro internacionalizaci a spolupráci. B. Villacís se mj. velmi vstřícně postavila k návrhu ZÚ na vysazení „českého lesa“. V rámci doprovodného programu pak náměstek Scheinherr navštívil bezemisní madridskou zónu a zhlédl i revitalizační projekt Park Rio Madrid.

Setkání s místostarostkou Madridu Begoňou Villacís

Setkání s místostarostkou Madridu Begoňou Villacís

Po návštěvě náměstka primátora Pavla Vyhnánka v říjnu 2019 se jednalo o další návštěvu vedení pražské radnice v Madridu. Obě metropole spojuje geografická poloha ve středu země a řada společných výzev. Návštěva byla příležitostí k prohloubení spolupráce mezi oběma hlavními městy na základě Smlouvy o přátelství a spolupráci mezi Prahou a Madridem z roku 1989.