español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva delegace Stálé komise Senátu PČR pro rozvoj venkova

Ve dnech 29. 5. - 4. 6. 2022 navštívila Španělsko delegace Stálé komise Senátu PČR pro rozvoj venkova vedená místopředsedou Senátu p. Janem Horníkem. Během týdenní cesty delegace navštívila Madrid a provincie Burgos, Soria, Zaragoza a Huesca.

Delegace se během cesty po severovýchodním Španělsku zaměřila především na otázky hospodaření s vodou a její zadržování v krajině, problematiku odpadních vod, energetické zdroje se zvláštním důrazem na obnovitelné zdroje energie, problematiku vysídlování venkova, likvidaci komunálního odpadu, agroturistiku, klimatické změna a jejich vliv na zemědělství, znečištění životního prostředí nebo zemědělství s ohledem na srážkové podmínky a zavlažovací systémy. Zmíněná oblast provincií Burgos, Soria, Zaragoza a Huesca byla vybrána právě proto, že se jedná o oblasti silně zemědělské potýkající se v rámci Španělska s nejvýraznějším poklesem osídlení venkova. Oblast je rovněž typickou ukázkou ve Španělsku převládajících obnovitelných zdrojů energie, především pak elektráren solárních a větrných.

Během zastávky v hlavním městě Madridu byla delegace přijata na půdě španělského Senátu, kde jednala se svými protějšky z Výboru pro vysídlování a demografickou výzvu. Kromě toho se měla možnost seznámit s vládními politikami v oblasti řešení demografických výzev a vztahů mezi centrem a místními samosprávami, což umožnila jednání na Ministerstvu pro ekologickou tranzici a demografickou výzvu a na Ministerstvu pro teritoriální politiku.

Během zastávek ve městěch Burgos a Soria náležejících do autonomní oblasti Castilla y León byla delegace přijata zástupci Provinciálních zastupitelstev, kde se seznámili s realitou obou oblastí. Nechyběly ani návštěvy vinařské oblasti Ribera de Duero či pozastaveného projektu ekologického města PEMA blízko Sorie.

V Zaragoze a následně Huesce delegace poznávala problémy autonomní oblasti Aragón. Vedle Provinciálních zastupitelstev obou provincií došlo i na přijetí na půdě aragonského parlamentu a v provincii Huesca delegace navštívila též specializované venkovské zemědělské družstvo, provozy firmy na výrobu sušené vojtěšky, řízení rozsáhlých zavlažovacích systémů nebo solární elektrárnu.       

 

Galerie


Delegace Senátu / Delegación del Senado